Van’da Yöresel Kıyafetler Kadınların Tasarımıyla Canlanıyor!

Yerelde üretim yapan kadınlara maddi gelir sağlamak, yöresel kıyafetlerimizi markalaştırmak ve kültürel mirası kuşaklara aktarmak

Not: Projemizin nihai hedefi 480.000,00 TL olmakla beraber, projemize 200.000,00 TL destek toplanması halinde başarılı sayılacaktır.

Projemizin Bir Özeti

 

Biz Kimiz

Evin Kadın Kooperatifi’ni 2015 yılında Van’da kadınların ortak girişimiyle kurduk ve şu anda 15 kadın üyemiz ile yola devam ediyoruz. Van’da daha önce gıda üretimi konusunda çalışmalarını yürüten kooperatif şimdi ise 8 dikiş makinası alarak açtığı atölye ile yöresel kıyafetler ve tekstil alanında üretim yapıyor.

Ne Yapmak İstiyoruz?

Dayanışma normlarının giderek aşındığı veya unutulduğu bu süreçte amacımız dayanışma temelli bir çalışma yürütmektir. Bu doğrultuda “Dayanışma Esaslı Üretim” alanında faaliyet gösteren bir kooperatif olmayı hedefliyoruz.

Kooperatif olarak Mezopotamya coğrafyasında düğün, kına, şölen vb. özel organizasyonlarda binlerce yıldır giyilen, bazen form ve şekil değiştirse de özünde kültürel olarak bu bölgede halen yaşatılan kıyafetleri/elbiseleri üretme kapasitesini arttırmak istiyoruz. Bu aşamada hem yereldeki kadınlara ekonomik katkı sunmayı hem de yöresel kıyafetlerimizin markalaştırılması ile kültürel mirası geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, üretim atölyemizi bir eğitim ve uygulama merkezi haline getirerek sürekliliğini sağlamayı amaçlıyoruz.

 

Bir hayalimiz var!

Bize bırakılan miras sadece bir kıyafet değildir. Her tasarımın, her yöresel kıyafetin kuşaktan kuşağa aktarılması gereken bir hikâyesi var. Kültürümüzün bir parçası olarak yöresel/geleneksel kıyafetlerimizi daha uzun yıllar yaşatmak, bu konuda duyarlılık ve ilgiyi arttırmayı, kültürün taşıyıcı gücü olan kadının emeği ile bu süreci örmeyi hayal ediyoruz. Hem kadınların ekonomik bağımsızlığı hem de kültürümüzün ayakta kalması için çaba göstereceğiz.

Başarmak için kendimize güveniyoruz, sizlerin desteği ile de geliştirmeyi hedefliyoruz.

Neden desteğinize ihtiyacımız var?

Kooperatifimiz daha önce hibe aldığı bir proje kapsamında 8 adet dikiş nakış makinasını almış ve kendi katkılarını da ekleyip gerekli alt yapı ve ekipmanlarını temin ederek bir tekstil atölyesi kurmuştur.

Ancak girdi maliyetlerinin gittikçe arttığı, ekonomik olarak zorlandığımız bu süreçte üretim kapasitemizi ve tanınırlığımızı arttırmak için sizlerin desteğine ihtiyacımız var.

 

Desteğinizi ne için kullanacağız?

İki amaç doğrultusunda desteğinizi talep ediyoruz. Bunlardan ilki kumaş alımı ve sunacağınız desteklerle farklı özelliklerde (boncuk işlemeli, cam boncuklu ve kadife kumaş alımı) en az 7 top kumaş almayı ve yöresel/geleneksel kıyafet üretimi yapmayı hedefliyoruz. Ürettiğimiz elbiselerin satışından elde ettiğimiz gelir ile üyelerimizi ve kooperatifimizin kapasite gelişimini destekleyeceğiz.

İkinci olarak, marka ve tanıtım için güçlü bir altyapı oluşturmak istiyoruz. Kurumsal bir kimlik oluşturmak, reklam ve tanıtım çalışmaları yapmak, bunun için profesyonel destek almak hedefimiz var.

Desteğinizi Nasıl Kullanacağız?

Sunacağınız destekleri aşağıda belirtilen alanlarda kullanacağız:

Kumaş alımı: 280.000,00 TL 

Yöresel/geleneksel kıyafet üretimi için en az 8 top kumaş (boncuk işlemeli kumaş, cam boncuk işlemeli kumaş, kadife kumaş ve saten kumaş alımı) alacağız ve tasarımcılarımızla birlikte üretime geçeceğiz.

Marka ve tanıtım çalışmaları: 200.000,00 TL

Marka ismi ve logo çalışmaları, yöresel kıyafet tanıtımları, e- ticaret hizmetleri (web sitesi ve sosyal medya hesapları), katalog, bilboard, afiş, reklam vb. çalışmaları gerçekleştireceğiz.

Mezopotamya Yöresel/Geleneksel Kıyafetlerini üreterek, tasarlayarak gelecek kuşaklara bir miras olarak bırakmayı hayal ediyoruz. Gelin hayalimize ortak olun ve desteğinizi bize sunarak kültürümüzü bir adım ileriye taşıyalım.

Bizden desteklerini esirgemeyen siz sevgili destekçilerimize teşekkürlerimizi şimdiden sunuyoruz. Destekçilerimize ödüllerimiz ise şu şekilde:

Fongogo'da 480.000,00 TL yi toplamamızda destek olanlara farklı ödüllerimiz var. 250, 500, 750, 1.000, 2 bin, 5 bin, 10 bin ve 15 bin TL için ödüller hazırladık. Aynı zamanda destekçilerimizin isimlerini -aksini istemedikleri sürece- instagram hesabımızdan açıklayıp teşekkürlerimizi ileteceğiz.

Bizlere başka türlü nasıl destek olabilirsiniz? 

Günümüz koşullarında ekonomik olarak bizlere destek sunamıyorsanız, projemizi sosyal medya veya diğer iletişim kanaları ile yayarak da bizlere destek olabilirsiniz.

Projemize her ne katkıyı sunarsanız sunun bilin ki dayanışma ile yaşatılan her proje aynı zamanda sizin de projenizdir.

Evin Kadın Kooperatifi olarak katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz. Sevgiyle.

Şehirler

Van

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

31.10.2023

250
Avatar
Gizli Fongogocu

28.10.2023

250
Avatar
Gizli Fongogocu

24.10.2023

100
600 ₺ TOPLANDI
Hedef 480.000 ₺
%0
3 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
23 Ekim 2023 - 22 Aralık 2023
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Van , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺
Teşekkür Kartı
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra projemize 100 TL destekte bulunan destekçilerimize e-mail üzerinden bir teşekkür kartı gönderiyoruz.
1 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
01 Ocak 2024
250 ₺
Magnet
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 250 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van magneti hediye olarak gönderilecektir.
2 adet alındı.  (Toplam : 750)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Ocak 2024
500 ₺
Magnet
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 500 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van magneti hediye olarak gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 500)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Ocak 2024
750 ₺
Van Kedisi Anahtarlık
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 750 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van Kedisi anahtarlık hediye olarak gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 350)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Ocak 2024
1.000 ₺
Van Kedisi Anahtarlık ve Magnet
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 1000 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van Kedisi Anahtarlık ve magnet hediye olarak gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 250)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Ocak 2024
2.000 ₺
Van Geleneksel Otlu Küp Peyniri
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 2000 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van Geleneksel Otlu Küp Peyniri veya Duvar/ Kapı süsü hediye olarak gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 200)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ocak 2024
5.000 ₺
Van Geleneksel Otlu Peyniri ve Anahtarlık
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 5000 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van Geleneksel Otlu Küp Peyniri ve Van Kedisi Anahtarlık hediye olarak gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ocak 2024
10.000 ₺
Hediye Paketi
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra 10.000 TL destekte bulunan destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van Geleneksel Otlu Küp Peyniri (1000gr), Bez Çanta + Magnet ve %5 indirim çekinden (Kooperatifimizden yapılacak ilk alışverişte geçerli olmak üzere) oluşan hediye paketi gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ocak 2024
15.000 ₺
Hediye Paketi
Projemiz başarıya ulaştıktan sonra projemize 15.000 destek veren destekçilerimize teşekkür kartımızla birlikte Van Otlu Peynir (1000gr) + Bez Çanta + Magnet + Anahtarlık ve %5 indirim çekinden (Kooperatifimizden yapılacak ilk alışverişte geçerli olmak üzere) oluşan bir hediye paketi gönderilecektir.
0 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ocak 2024
DESTEKLE