ÜÇÜNCÜLER KISA FİLM

Üçüncüler kısa filmi, yetişkin ceketini taşıyamayan lise öğrencilerinin basit görünen karmaşık dünyasına samimi ve gerçekçi bir noktadan bakıyor.

Üçüncüler Kısa Filminin Özeti

       Melis ve Ateş birbirinden hoşlanan iki lise öğrencisidir. Ateş okulun serseri ve popüler çocuğu, Melis ise başkalarını umursamayan asi kızıdır. Birlikte ders çalışıp sonrasında eğlenmeyi planlayan ikili, aralarında çıkan tartışma sonucu birbirlerini kıskandırmak için başkalarıyla içmeye gider. Gecenin sonunda ikisi de birbirini istediğini fark edince Ateş’in Melis’in evine gitmesiyle ilk defa birlikte olurlar. Ertesi sabah okula bir çift olarak gittiklerinde, Melis’in başkası tarafından çekilen çıplak fotoğrafı ortaya çıkınca Ateş gelenekçi değerleriyle, Melis ise güven problemiyle yüzleşmek zorunda kalır. 


 YÖNETMEN BİYOGRAFİSİ
 • Selamlar ben Fikret Sarp Arıkan,
  1997 tarihinde Beyoğlu İstanbul'da doğdum. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldum ve üniversiteye girene kadar olan sürecimin çoğu İstiklal ve Beyoğlu çevresinde geçti. Üniversite öncesi için genel anlamda kendimi tanımaya çalışmakla geçti, şansıma gerçekten öğretmen sıfatını hak eden birkaç hoca bana yol gösterdi ve Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümüne gitmeye karar verdim. Bu zamanda lisede ihmal ettiğim Fransızcamı ve İngilizcemi ciddi anlamda geliştirdim ve şu an İspanyolca ile yoluma devam ediyorum. Film ve animasyon konusuna yoğunlaştım ve mezun olduktan sonra Madrid'e animasyon ve 3D tasarımı için yüksek lisansa gideceğim. Film ve animasyon alanı benim için büyük bir şans ve özellikle ülkemizde yeterince değerinin bilinmediğini düşündüğüm için bunu elimden geldiğince başka bir noktaya taşımayı da kendime görev biliyorum. Benim için sinema, hem yazım süreci hem de çekim süreci olarak bir terapi aracı bu yüzden de kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Öğrenmeyi ve okumayı gerçekten çok seviyorum ve bazen taşacakmış gibi hissedebiliyorum ve bu yüzden iç dünyamı da sizlerle paylaşmak beni gerçekten mutlu edecek. Nazım Hikmet'in Seni Düşünmek şiirinde dediği gibi aslında;
  Fakat artık ümit yetmiyor bana,
  ben artık şarkı dinlemek değil,
  şarkı söylemek istiyorum... 


 • Üçüncüler Kısa Filmi Koç Üniversitesi bitirme tez projem olarak çekilecek ve yazıp yönettiğim üçüncü film olsa da gerçek anlamda bütçeli ve profesyonel diyebileceğim ilk filmim. Özellikle Üçüncüler'in yeri benim için daha kişisel ve daha anlamlı bir yerde bu yüzden bu film için uzun zamandır çalışıyorum. Ülkemizde olan olaylar ve kutuplaşma beni oldum olası rahatsız etmiştir ve bu duruma olabildiğince objektif bir yerden bakıp suçlu suçsuz aramadan masaya yatırmayı artık kendime görev bildim. Üniversiteden yeni mezun bir genç yetişkin olarak özellikle lise dönemimde yaşadığım olayların travmasını atlatmam çok uzun zaman almışken her gün duyduğum haberlerle hiçbir şeyin değişmediğini ve hatta daha da kötüye gittiğini rahatlıkla söyleyebilirim.   Eğlenmesine ve çocuk olmasına izin verilmeyen küçük yetişkinlerimizin anlayışsız, kaba ve sabit fikirli birer birey olması aslında çok da sürpriz bir durum değil. Bu noktada onları anlamaya çalışmak ve oldukları gibi yaşarken zarar görmelerini engellemek biz yetişkinlerin en büyük görevi. 

 • YÖNETMEN GÖRÜŞÜ
       İstanbul’un sokaklarında oyun oynayarak büyüyen son nesillerden birine denk geldim. Hem sokaklarda Türk mahalle kültürünü görmek, bir yandan da Fransız kültüründe eğitim almak hep bir ikilik yarattı. Farklı gruplar ve ideolojiler arasındaki sıkışmışlığım beni uzun süre rahatsız etti. Türkiye’de her insanın hayatının bir noktasında maruz kaldığı ataerkil düşünce yapısı, benim de bir zamanlar sandığım üzere sadece kadını değil erkeği de tutsak eden bir yapıya sahip. Bekaretten, namusa kadar kadını metalaştırıp korunacak bir şey haline dönüştürmek, beraberinde bir koruyucunun gerekliliğini ortaya çıkarıyor ve benim gözümde aslında gardiyanlar da mahkumlar kadar tutsak. Eğitimli bir aile ve düzgün bir sosyal çevreye sahip olmama rağmen kendimi birçok kez kıskanç düşünceler ve ilkel eylemler içinde bulmuşumdur.
  Ataerkil toplumlarda iletişimsizlik özellikle cinsellik konusunda çok ciddi boyutlarda. Teknoloji ve internet bize bu konuda yardımcı olmadığı gibi ataerkil bakış açısının toplumda kök salmasına olanak sağladı ve ifşa kültürünün ortaya çıkmasına sebep oldu. Üçüncüler’i bir zamanlar beni kıskacına aldığını hissettiğim toksik erkeklik algısına karşı çekmek istiyorum. Bu hikayede haklı haksız ve suçlu suçsuz etiketlemesinden özellikle kaçınmaya çalıştım. Bu toksik düşünce yapısının gençleri nasıl etkilediğine odaklanmak istedim.  


  EKİP ÜYELERİ
  • REJİ
   YAZAR VE YÖNETMEN: Fikret Sarp Arıkan
   YARDIMCI YÖNETMEN: Emre Bayam
  • GÖRÜNTÜ
   GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Hande Cicibaşoğlu
   IŞIK ŞEFİ: Tugay Sekizler
   FOCUS PULLER: IRMAK TİRYAKİOĞLU
   D.I.T: Ege Eren
  • SES
   SES TEKNİSYENİ: Barış Asıl
   BOOM OPERATÖRÜ: Ahmet Kaya
  • POST PRODÜKSİYON
   KURGU: Ege Eren
   RENK: Fikret Sarp Arıkan
   SES TASARIMI VE KURGUSU: Berk Hasan Özdem
   MÜZİK: Berk Hasan Özdem
  • OYUNCULAR
   ATEŞ - Bahattin Eren Demir
   MELİS - Beril Çelik
   KERİM - Berk Bayrak
   SELİN - Sude Sonay
   HALİL - Emir Albudak
   SEVİL HOCA - Derya Tığlı


Bu bölümü doldururken farklı boyutlar, renkler ve resimler kullan!

 • Üçüncüler Kısa Filmi için 22.000 Türk Lirası'na ulaşmam gerekiyor. Bu bütçenin içinde;
  Kamera, ışık ve ses ekipman kiraları,
  Mekan kiraları,
  Ulaşım masrafları ve catering,
  Teknik ekip ve oyuncular için verilecek maaşlar bulunmaktadır. Buna ek olarak Kurgu, renk, ses ve müzik telif ücretleri ardından dağıtım ücretleri için de kullanılacak.

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Elif Refig

3.08.2022

250
Avatar
Gizli Fongogocu

29.07.2022

250
Avatar
Anıl Şen

29.07.2022

2500
Avatar
MEHMET FERIT SAV

29.07.2022

5000
Avatar
Gizli Fongogocu

29.07.2022

250
8.250 ₺ TOPLANDI
Hedef 22.000 ₺
%37
5 DESTEKÇİ
19 GÜN KALDI
29 Temmuz 2022 - 28 Ağustos 2022
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺
INSTAGRAM HESABINDAN TEŞEKKÜR
Bağışınız için instagram hesabımızdan adınıza teşekkür edilecek.
0 adet alındı.  (Toplam : 200)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
250 ₺
FİLMİN SENARYOSU
Film senaryosunun dijital ortamda paylaşma (Daha önceki ödüllere ek olarak)
3 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
500 ₺
İZLEME LİNKİ
Film hazır olduğunda festivallere gönderilmeden önce ilk izleyen siz olacaksınız. (Daha önceki ödüllere ek olarak.)
0 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
750 ₺
EKİPLE GÖRÜŞME
Yönetmen ve ekibiyle görüşme, soru cevap (Daha önceki ödüllere ek olarak)
0 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
1.500 ₺
DAVETİYE
Film ön gösterimine ve festivallerine davetiye (Daha önceki ödüllere ek olarak)
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
2.500 ₺
TEŞEKKÜR
Filmin jenerik bölümünde adınıza teşekkür edeceğiz. (Daha önceki ödüllere ek olarak.)
1 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
5.000 ₺
ORTAK YAPIMCILIK
Filmin ortak yapımcısı olarak anılacaksınız. (Daha önceki ödüllere ek olarak.)
1 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
28 Ağustos 2022
DESTEKLE