Öfke 4.17

Öfke 4.17 serisi Kahramanmaraşlı merkezli depremler sonrasında yaşanan olayların arşivlenmesini ve unutulmamasını amaçlayan bir projedir. 3 aşamadan oluşur.

ÖFKE 4.17 PROJESİ

 • BİZ KİMİZ?

6 Şubat 2023 günü saat 04.17’de ilki gerçekleşen ve Türkiye’nin 11 ilinde meydana gelen depremlerin ardından bir araya gelmiş ve İstanbul’da ikamet eden gönüllü bir ekibiz.

 • AMACIMIZ

Depremlerin yaşanması sonrasında hem o bölgede hem de o bölge dışında birçok toplumsal ve kişisel olay yaşanmıştır. Amacımız bu olayların kayda alınması, arşivlenmesi, yayılması ve unutulmamasıdır.

 • YÖNTEM

Amacımızı gerçekleştirmek için medya ve iletişim ağları üzerinden ilerlemekteyiz. Öfke 4.17 projemiz üç aşamadan oluşmaktadır.

 • ÖFKE 4.17 AÇIK MİKROFON

Açık mikrofon serisinde, her hafta insanlar deprem sırasında ve sonrasında yaşadıkları durumları, olayları, kişisel süreçlerini anlatmaktadırlar. Bu programa deprem üzerine anlatacak bir hikayesi olan herkes katılabilmektedir. Bu açık mikrofon serisi her hafta seyircili bir şekilde bir tiyatro sahnesinde gerçekleşmektedir ve kayda alınarak o hafta içinde Öfke 4.17 adlı Youtube kanalımız üzerinden yayınlanmaktadır. Bu aşamada, bir diğer amacımız ulaşabildiğimiz her şehirde bu açık mikrofon serisini başlatmak ve sürdürebilir hale getirmektir.

 • ÖFKE 4.17 BLOG

Blog serisinde ise, deprem sürecinde ve sonrasına yaşanan olayların arşivlenmesini ve insanların programa çıkıp anlatmanın dışında deprem üzerine yazarak da bu hikayelerin kaydını tutmasını hedeflenmekteyiz.

 • ÖFKE 4.17 BELGESEL SERİSİ

Belgesel serimiz ise gelecek sene hazırlanmasını amaçladığımız bir projemizdir. Açık mikrofon serisinde ve blog üzerinden toplanan görsel ve yazılı kaynakları kullanarak bir belgesel serisi yapmayı hedeflemekteyiz. Toplam 11 bölümden oluşacak bu belgesel serisinde, her şehir için bir belgesel bölümü yapmayı planmaktayız. Bu belgesel serisini, depremin birinci yılında (6 Şubat 2024) yayınlamayı amaçlıyoruz.

Öfke 4.17 projesinin açık mikrofon ve blog bölümünü 2023 senesinin sonuna kadar aktif bir halde sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Sonrasında ise toplanan bütün verilerden hareketle Öfke 4.17 belgesel serisini sonlandırmayı amaçlıyoruz.

 • ÖFKE 4.17 PROJESİNİN BAŞLANGICI VE SÜRECİ

Bu proje, bir grup gönüllü insanın kendi çevrelerinden ekipman ve malzeme bulmasıyla başlamıştır. İlk olarak açık mikrofon projesi ile başlandı. İlk açık mikrofon buluşması 3 Mart 2023 tarihinde yapıldı ve Youtube’da 8 Mart 2023 tarihinde yayınlandı. Açık mikrofon buluşmaları her pazartesi düzenli bir şekilde Beşiktaş’ta bir tiyatro sahnesinde gerçekleşmektedir. Fakat ekipman ve gönüllü sayımız çok eksiktir. Her hafta farklı kamera, ses kayıt cihazı ve ekipman bulunmaktadır ve her hafta farklı bilgisayarlarda kurgu yapılmaktadır. 

Bu programın sürdürebilir olması için belirli materyallere ve projenin gerçekleşmesi için maddi desteğe ihtiyacımız vardır. 

 • SÜRDÜREBİLİR OLMASI İÇİN GEREKEN EKİPMANLAR

Projenin diğer aşamalarını başlatabilmek ve bu projeyi genişletmek için sabit ekipmanlara ve belirli aşamalarda düzenli emek verecek insanlara ihtiyaç vardır. 

Öfke 4.17 projesi 1 yıllık bir projedir. O yüzden bir yıl süre içerisinde kullanılması gereken ekipmanlar aşağıda sırasıyla verilmiştir.

 • Fujifilm X-T4 veya Fujifilm X-T5 x 2 tane

İlk bölüm haricinde, her bölümde iki kamera kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca, bütün bölümler Fujifilm X-T4 ile çekilmiştir.

 • Kamera Tripodu x 2 tane

 • Rode Wireless Go II veya Godox MoveLink M2 Kablosuz İkili Mikrofon Kiti x 1 tane

 • Video Light Led Işık ve Tripodu x 1 tane

 • 14 inç 10 çekirdekli MacBook Pro x 1 tane

Videoların kurguları için sabit ve hızlı olabileck bir bilgisayara ihtiyacımız bulunmaktadır.

 • 8 TB Harddisk

Her açık mikrofon bölümünde ortalama 150 GB’ye kadar ham video elde edilmektedir. İleride onların belgeselde kullanılması için harici bellekte arşivlenmesi gerekmektedir. 

2023 senesinin sonuna kadar 40 bölüm hedeflemekteyiz. Toplam açık mikrofon kayıtları ve arşiv verileri için 8 TB hard disk kullanması gerekmektedir.

Programın gerçekleşmesi için gerekli ekipmanlar gönüllü çevre tarafından birkaç defaya mahsus verildi ve her hafta farklı insanlar tarafından bu ekipmanlar bulunmaktadır. Ama projenin devamlılığı için 1 yıl süreyle kullanılabilecek sabit ekipmanlara ihtiyaç vardır.Ekibe katılmak veya destek olmak için bize ulaşın

ofkedortonyedi@gmail.com  /   ofkeiletisim@gmail.com

Instagram; @ofke4.17

Twitter; @ofke417
Şehirler

Ankara
Hatay
İzmir
İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

29.04.2023

50
Avatar
Gizli Fongogocu

28.04.2023

50
100 ₺ TOPLANDI
Hedef 20.000 ₺
%0
2 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
28 Nisan 2023 - 07 Haziran 2023
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
Öfke 4.17 Teşekkür
Dayanışma Yaşatır! Teşekkür ederiz.
2 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
07 Haziran 2023
100 ₺
Öfke 4.17 Teşekkür
Dayanışma Yaşatır! Teşekkür ederiz.
0 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
07 Haziran 2023
500 ₺
Öfke 4.17 Teşekkür
Dayanışma Yaşatır! Teşekkür ederiz.
0 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
07 Haziran 2023
1.000 ₺
Öfke 4.17 Teşekkür
Destekleriniz için teşekkür ederiz. Dayanışma Yaşatır!
0 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
07 Haziran 2023
5.000 ₺
Öfke 4.17 Teşekkür
Dayanışma Yaşatır! Teşekkür ederiz.
0 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
07 Haziran 2023
DESTEKLE