"Maide" birleşik mutfaklar, güçlü kadınlar

Yerinden edilmiş bireylerin mutfak eğitimi alarak kendi ekonomik değerlerini yaratabilmeleri için hijyen koşulları sağlanan, kanunlara uygun bir çatı oluşturmak

Maide nedir?

Maide, kadın işgücünü ve toplumsal entegrasyonu hedefleyen bir mutfak üretim girişimidir. Yerinden edilmiş bireylerin hijyen koşulları sağlanan, kanunlara uygun bir çatı altında mutfak eğitimi alarak kendi ekonomik değerlerini yaratmaları düşüncesiyle bu projeyi geliştirdik ve İzzetpaşa'daki mutfağımızla birlikte bir sosyal girişim haline getirdik.
----(For English, read below)----

Nerelerden geçtik, neler yaptık?

Bizim hikayemiz İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Tarih Tasarım Atölyesi Kadifekale'deki çalıştayında başlıyor. Hedefi sürdürülebilir bir gelecek için gıda, tarım ve su alanlarında inovatif, sosyo-ekonomik projeler tasarlamak olan Kök Projekt'in sosyal sorumluluk projesi olarak Kök Basmane ismi ile Mart 2016'da ilk saha çalışmalarını gerçekleştirdik. Basmane bölgesinde yaşayanların evlerine konuk olarak sohbet ettik, bölge kültürünü anlamaya çalıştık, yemek kültürlerinin ve üretimini kayıt altına aldık.


Projenin ana amacı aslında bilgi toplamak değil, ileride kurulması planlanan Basmane Semt Pazarına altyapı hazırlayabilmekti. Evlerde yapılan yemeklerin, sosların, kullanılan baharatların kanunlara uygun hijyenik koşullarda üretilerek pazarda satılması ve bu sayede gelir elde etmeleri idi. Burada gıda ile ilgili regülasyonların ne kadar sıkı olduğunu hatırlatmak istiyorum.
2018'e kadar Kök Basmane'ye fon bulmaya çalıştığımız bir dönem geçti. Bu sürede Kök Projekt olarak hem ticari hem de farklı sosyal projelerin içinde yer almaya devam ettik. Habitat Derneği ile farklı illerde mültecilere gıda girişimciliğini anlattık, Istanbul'da yine gıda girişimciliği üzerine bir kalkınma projesi olan LIFE projesinin eğitim materyallerini geliştirdik.

Ve 2018'de yolumuz imece'nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği programı ile kesişti.  


imece sürecinde farklı disiplinlerden insanlarla konuşarak sürdürülebilir bir gelir modeli oluşturduk. Açıkçası en zorlandığımız kısım sosyal fayda ile karlılığı dengede tutmaya çalışmak oldu. Vizyonumuzun içine sosyal faydayı ekleyerek bir şirket kurduğumuz için kendimizi sosyal bir girişim olarak tanımlıyoruz. Kar elde ederken sosyal faydadan vazgeçmek gibi bir lüksümüz hiç olmadı ama geriye kalan her şeyde değişiklik yaptık.

İlk olarak şehri piyasasını daha iyi bildiğimiz bir şehir olduğundan İstanbul'a değiştirdik. Bu durumda artık Kök Basmane ismi anlam kaybettiği için isim bulmamız gerekti. Öyle bir marka yaratmak istedik ki ileride her yaptığı kadınların hikayelerini anlatabilecek, potansiyellerini gösterebilecek bir platform olsun. İsim bulmak herhalde en zor kısımlardan biri oldu. Maide'nin anlamına vurulduk hepimiz sanırım:  bol bereketli sofra. Tabii bir kadın ismi olması da tesadüf değil. Sonra gelir modelini pazarda satılabilen paketli ürünlerden cateringe çevirdik. Bunun sebebi de paketli ürünler üretmek için kurulacak mutfağın regülasyonlarının çok detaylı olması, ürünlerin satışı ile üretimi arasında uzun zaman geçebilmesi ve malzeme bedelini kişilerin kendi ceplerinden karşılamaları gerekmesi idi. Cateringde ise ürünlerin üretimi istek üzerine olabilecek, atık minimum seviyede kalacak ve en önemlisi ise ödemelerin daha kısa zamanda olacak olması. 


Ekibimizde Kimler Var?

Ekibin tamamı, yemeğin kendisine ve bunu yaparken kapsayıcı iş modelleri geliştirerek sosyal fayda yaratmaya inanan insanlardan oluşuyor. Bir kısmı profesyonel işlerini bu amaç uğruna yarı fiyatına yapmayı kabul etti, bir kısmı ise kazandıkça öde modeli ile çalışıyor. Olmayanı kabul etmeyen, oldurmak için varını yoğunu ortaya koyan insanlarla beraber çalışıyoruz. Mutfağımızın inşaatını yapan ustalarımıza, mutfak malzemeleri için gezdiğimiz 2.el dükkanların hepsine yaptıklarımızı ve yapmak istediklerimizi gururla anlatıyoruz. Eminim ki bazıları deli olduğumuzu düşünüyor, bir kısmı da bizimle gurur duyuyor ve iyi dileklerini bizden esirgemiyor.

Maide'nin Nelere İhtiyacı Var?Maide'nin yerini çok aradık. Süreç biraz havuz problemi gibiydi. Beraber kalkınabileceğimiz, kirasının ekonomik olduğu bir bölgede başlamak istedik. Ama bir yandan satış yapmak istediğimiz bölgelere ve tabii ki kadınların rahat ulaşımı için toplu taşımaya yakın olması gerekiyordu. Gıda üretimi yapmaya elverişli olması ama yatırım maliyetinin yüksek olmaması tercih sebeplerimizdendi. Daha bir çok kriter vardı. İzzetpaşa'daki mutfağımıza karar vermeden 2-3 kez ziyaret ettik. Maide'nin büyümesine uygun olduğu için burayı tuttuk. Aynı titizliği çalışacağımız ustaların seçiminde de gösterdik. Halil Ustamız bu konuda bizim kurtarıcımız oldu.


Maide olarak 1 Kasım'da operasyona başladık. Küçük başladık ve çalıştıkça eksiklerimizi gideriyoruz. Malzemelerimizin çoğunu Topkapı ve Kasımpaşa'daki ikinci el mutfak malzemeleri satan dükkanlardan satın alıyoruz. Böylece eski ürünlerin değerlerine yeniden dönmelerini sağladığımıza da inanıyoruz. Şu anki hali ile mutfağımız bu harika lezzetleri çıkartabiliyor.


Ama daha çok kadına ulaşabilmemiz ve eksiklerimizi daha hızlı tamamlayabilmemiz için sizlerin desteklerine de ihtiyacımız var.

İhtiyaç listemiz aşağıdaki gibi:
Malzeme - Fiyatı
Konveksiyonel Buharlı Fırın (2.El) - 8.500 TL
Mikser Karıştırıcı (2.el) - 3.400 TL
Pişirme Gereçleri - 7.300 TL
Tezgah (3 adet) - 2.250 TL
Tezgah altı Buzdolabı (2.el) - 3.500 TL
Bulaşık Makinesi 500 Tabak Kapasite (2.El) - 2.000 TL
Çocuk Oyun Alanı - 2.800 TL
Eğitim Alanı Mobilya ve Bilgisayar - 10.250 TL

Tabii ki bunlar dışında da yardıma ihtiyacımız var. Maide'den ürün satın alarak, geri bildirimlerinizi esirgemeyerek, sponsor olarak ve gönüllü olarak da bizlere yardımcı olabilirsiniz. Her zaman sizleri mutfağımıza ziyarete bekliyoruz.


Neden Kitlesel Fonlama?

Türkiye’de ve dünyada başlangıç aşamasındaki bizim gibi sosyal girişimlerin, geleneksel yatırımlara erişmesi oldukça güç. Bu nedenle imece, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na bağlı çalışmalar yürüten Alternative Finance Lab ile yaptığı işbirliği kapsamında bir kitlesel fonlama projesi başlattı. Biz de bu programa dahil olarak kampanya tasarımına yönelik eğitim ve mentorluk aldık.

-----------------------------------------
English version:

Maide is social enterprise working for gender equality, woman empowerment and social integration through food. Our aim is to build capacity by creating regulated kitchen space to work with vulnerable women for creating new food products.  

We started Maide (AKA Kök Basmane) as Kök Projekt's social responsibility project in March 2019. Kök Project is a business development company working for encouraging and expanding food, agriculture, and water(FAW) entrepreneurship, assisting local ecosystems to grow while building sustainable FAW companies and to establish interfaces for entrepreneurs to develop beyond their potential. The idea came during a workshop in Kadifekale by İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Tarih Tasarım Atölyesi. We conducted the first field study by home visits in Basmane,  trying to understand the culture of the region and recorded food culture and production.

After joining imece gender equality program and talking to people from different disciplines we changed our revenue model to a more sustainable one. Obviously, the most difficult part was trying to balance social benefit and profitability. We define ourselves as a social enterprise because we have established a company by adding social benefit into our vision. We never think to give up social benefits while making a profit, but we made changes in everything else.

First, we changed the city to Istanbul because it is a city we know. Then Kök Basmane lost its meaning, we had to find a different name. We wanted to create a brand that will be the voice of the woman.  It was really hard to find a name. Maide's meaning is all we think: big table with lots of food. It's no coincidence that she's a female name. Then we converted the revenue model from the packaged goods to catering. The reason for this is, the regulations for production kitchen is very detailed, you have to finance the production from their own pocket and time between the sale and the production is long. In catering, the production of the products can be on request, the waste will remain at the minimum level and the most important is that the term of payments is shorter.

Maide started its operation on November 1st. We started small, and will expand with sales. Most of our kitchenwares  are purchased from the 2nd hand shops in Topkapi and Kasimpasa. Thus, we believe that we have enabled them to return to their values.

But we also need your support so that we can reach more women and complete them more quickly.

Of course, you can also help us by purchasing Maide products, be a sponsor, voluntary work. If you are in the neighbourhoods, you are always welcome to have a coffee and bite with us.

Crowdfunding campaign supervised by imece and UNDP AltFinLab.

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Shirley Kaston
3.12.2018
Bugün Hurriyet'te haberimiz çıktı. : )
Sosyal bir girişimi anlatmak kolay değil. Girişim olmanın koşulu sürdürülebilir gelir elde etmek, ama bunu yaparken de gördüğümüz sorunlara çözümler yaratabilmeyi hedeflediğimiz için sosyal girişimiz. Güzel şeyler yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bizi destekleyenlere çok teşekkür ederiz. Henüz desteklemeyenlerin de desteklemeleri için elimizden geleni yapacağız. : )

Avatar
Shirley Kaston
22.11.2018
8.Gün
Bugün 8. gün. Her gün ne kadar topladık diye kontrol etmek, Maide ekibinde bağımlılık yarattı. Şu ana kadar Maide'ye destek veren herkese çok teşekkür ederiz.
Eksik malzeme ile çalışmak hem zorlayıcı ama bir o kadar da eğlenceli olabiliyor. Bizim bu konudaki tezahüratımız 'Herkes eksiksiz mutfakta iş yapabilir ama biz her mutfakta yapabiliriz.'
Bugünkü kurtarıcımız havaların soğuması ile birlikte boş olan mutfağı ısıtmamızı sağlayan minik fan. Genişlemeye uygun bir mutfak hayal edip gerçekleştirdik ancak boşken ne kadar geniş olduğunu ve ısıtmasının bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştik. Böyle böyle öğreniyoruz. Eksik malzemeler gelince alan küçüldüğünden daha kolay ısınacağını ümit ediyoruz. : )
  
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Senem Ekin Şen

3.01.2019

100
Avatar
Dilara Kanca

31.12.2018

25
Avatar
Ebru Elmas Gürses

3.12.2018

25
Avatar
Eda Sokmen

2.12.2018

75
Avatar
Elçin Karatay

1.12.2018

50
Avatar
Mustafa Efelti

29.11.2018

50
Avatar
Gülçin Soyak

29.11.2018

300
Avatar
Burak Gedik

26.11.2018

50
Avatar
Nevra Sezer Tufekci

26.11.2018

100
Avatar
Duygu Kambur

18.11.2018

150
Avatar
Öykü Attila

17.11.2018

50
Avatar
Gizli Fongogocu

16.11.2018

300
Avatar
Tuğrul Uçak

16.11.2018

150
Avatar
Ali Çebi

16.11.2018

200
Avatar
Jacqueline Rozanes

15.11.2018

150
Avatar
Ögeday Uçurum

15.11.2018

150
Avatar
Gizli Fongogocu

15.11.2018

150
Avatar
150
Avatar
Sevda Alkan

15.11.2018

25
Avatar
Aybars Alkan

15.11.2018

50
Avatar
200
Avatar
Gizli Fongogocu

14.11.2018

200
Avatar
Seda Akay Akyürek

14.11.2018

150
2.850 ₺ TOPLANDI
Hedef 40.000 ₺
%7
23 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
14 Kasım 2018 - 15 Ocak 2019
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
ÖDÜLLER
25 ₺
Online Teşekkür Sertifikası
Online teşekkür sertifikası + websitesinde teşekkür mesajı
4 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ocak 2019
50 ₺
Maide Tarif Kartları
Maide'nin en sevilen tatlarından 3 adet tarifi + websitesinde teşekkür mesajı
6 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Ocak 2019
100 ₺
Maide Logolu Reçete Defteri
Maide logolu tarif defteri + websitesinde ve sosyal medyada teşekkür mesajı
2 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
30 Ocak 2019
150 ₺
Bireysel - Maide Lezzetleri Sepeti
- Maide Lezzetlerinden ve bizim seçeceğimiz tamamlayıcı lezzetlerden oluşan sepet göndereceğiz. - Websitesinde ve sosyal medyada teşekkür mesajı yayınlayacağız.
7 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
30 Ocak 2019
200 ₺
Maide Baharat Kutusu
4 adet Maide baharat şişesi, baharatlarla yapılabilecek 3 Maide tarifi ve yeni tariflerin yazılabileceği boş tarif kartlarından oluşan baharat kutusu + websitesinde ve sosyal medyada teşekkür mesajı
3 adet alındı.  (Toplam : 25)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Şubat 2019
250 ₺
İsme Özel Taşınabilir Çatal Bıçak Takım
Üzerine isim işlenmiş tek kişilik çatal bıçak kutusu + websitesinde ve sosyal medyada teşekkür mesajı
0 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Şubat 2019
300 ₺
Maide ile Yeni Tarifler Workshopu
Maide Lezzetlerini beraber yaptığımız 4 saatlik 10 kişilik bir workshop düzenliyoruz + katılım sertifikası + websitesinde ve sosyal medyada teşekkür mesajı
2 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
14 Şubat 2019
1.500 ₺
Kurumsal Çikolata Teşekkür Plaketi
Maide'nin mutfağında hazırlanan firma ismine özel logolu teşekkür plaketi + websitesinde ve sosyal medyada firma ismine özel teşekkür mesajı
0 adet alındı.  (Toplam : 3)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Şubat 2019
3.500 ₺
Kurumsal Maide ile İş Hayatında İyi Beslenme
25 kişilik Maide ürünlerinin, soslarının ve baharatlarının oluşan sepet + doğru yemek tercihleri kitapçığı + websitesinde ve sosyal medyada firma ismine özel teşekkür mesajı
0 adet alındı.  (Toplam : 3)
Tahmini Gönderim Tarihi:
09 Şubat 2019
DESTEKLE