Geleneksel Bitki Bilgeliği: Kapıdağ Yarımadası

Bitki ve insan ilişkisi üzerine bir belgesel.
Geleneksel Bitki Bilgeliği, Balıkesir'in Erdek ilçesinin Kapıdağ Yarımadası'nda çekilmekte olan uzun metraj bir doğa belgeselidir. Çekimleri şu an devam etmekte olan film, insan ve bitki ilişkisini anlatıyor. Belgeselimizi tamamlayabilmemiz için desteğinize ihtiyacımız var.

 Hikaye

Biyolog Soner Oruç, Kapıdağ Yarımadası’daki kullanılabilir bitki trülerini ve halkın geleneksel bitki bilgeliğini araştırıyor.

Soner, yılın bir kısmında Erdek Narlı Köyü'nde yaşayan ve bu yöredeki yabani bitkiler ve onların hangi amaçlarla kullanıldığı konusunda bilgilerini arttırmaya çalışan bir biyologdur. Kapıdağ Yarımadası’ndaki gezileri sırasında gördüğü bitkileri tanımlayıp, kullanımlarıyla ilgili bilgilerini paylaşırken; karşısına çıkan insanlarla da sohbet edip, onların bitkilerle ilgili bilgi ve tecrübelerini öğrenmeye ve kayıt altına almaya çalışır. Sohbet ettiği kişiler, kimi zaman Soner’i bitkiler konusunda “bilge” kişilere yönlendirir. Köy köy gezip o kişilere ulaşan gezginimiz, bu bilge kişilerden bitkiler konusunda daha derinlemesine bilgiler alır. Soner, gezileri ve yöre halkıyla sohbetleri sırasında bitkiler ve geleneksel bitki bilgeliği üzerindeki tehditlerin farkına varır. Yöre halkının ve kendisinin bu konudaki kaygılarını aktararak Kapıdağ Yarımadası’nın bitki çeşitliliğinin ve geleneksel bitki bilgeliğinin önemi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda farkındalık yaratmaya çalışır.


Yönetmen Görüşü

Çocukluğumdan beri sinemayla ilgili olsam da, belgesel film çekme fikri aklımda olmamıştı. Son birkaç yılda hem yaşadığım ülke ve toplum, hem de kendim o kadar hızlı ve fazla değiştik ki... Git gide büyüyen ama büyüdükçe silikleşen dev bir hafıza balonu gibi...

2016 Şubat'ında, arkadaşım Gizem'le, kuzenim Soner'in bitkilerden yaptığı krem, merhem ve sabunlarla alakalı bir tanıtım filmi çekmek için gitmiştik Kapıdağ Yarımadası'na. Aklımızda üretimi kaydetmek olsa da; kendimizi doğada; Soner bitkilerin, biz Soner'in peşinde; elde kamerayla koştururken bulduk. 

Gezerken köylü bir kadın "Ne çekiyonuz? Buralar çok güzel, buraları çeksenize." gibi bir muhabbetle geldiğinde, aklımıza attığı tohumları henüz fark etmemiştik. Gerçekten de oralar çok güzeldi ve Soner'in bitkilerle ilgili anlattıkları, güzelliğe güzellik katıyordu. Artık geriye sadece ekran başına geçip çektiklerimizi izlemek kalmıştı. Kaydettiklerimizi öyle heyecanla izledik ki, bu yolculuğu bir belgesele dönüştürmeye karar verdik ve hemen o gece filmin ana hatlarını oluşturduk.

Geleneksel Bitki Bilgeliği, Kapıdağ'ın kaybolmaya yüz tutmuş bitki bilgisini yeniden canlandırmak, aktarmak ve onu korumak için bir araç olurken; benim de doğayla bütünleşme ve onu anlama yolculuğuma ışık tutuyor. 

Bu belgesel, 29 Ekim 2016'da kaybettiğimiz ses tasarımcımız, dostumuz, yoldaşımız, Cemriş'imiz;
Cemre Mavioğlu’na adanmıştır!


Bugüne Kadar Ne Yaptık

2016 Mart ayından Haziran’a kadar bilimsel kaynakları taradık, saha çalışmaları yaptık ve kurumlarla görüştük. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nden akademik destek alıyoruz. "DEV Belgesel" ile görüşmemiz kilit noktası oldu işin. Bir kamera ve lens verdiler bize. indiegogo toplum destekli kampanyasından ve "JotForm" firmasının sponsorluğundan toplam 6.000 TL’ye yakın bir para topladık. Sonrasını düşünmeden 2016 Mayıs'da başlattık çekimleri. 2016 Haziran, Ağustos, Aralık ve 2017 Martta çekimlere devam ettik.  12 röportaj, 9 köy gezmesi, bitki toplama yürüyüşleri ve bitki tanıtımları çektik. Şu anda tekrar kaynak arayışındayız. Eylül 2017’de projeyi hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.

Not: Şu ana kadar yaptığımız her şeyi, detaylı şekilde web sitemizin “Güncel” kısmında bulabilirsiniz. www.gelenekselbitkibilgeligi.com

Film Ekibimiz

Utkan Bugay - Yönetmen
Soner Oruç - Sunucu
Onur Özcan (DEV Belgesel) - Yapımcı
Yasin Semiz - Kurgu
Soner Avcu - Müzik
Ceren Kazancı - Akademik Danışman

Yasin Semiz - Fragman


Desteklerinizi Nasıl Kullanacağız

Hedefimiz olan bütçe; yemek, yol, konaklama ve post-prodüksiyon (kurgu, ses ve müzik) masraflarımızın karşılanmasını sağlayacak. 
Kurumsal Destekçilerimiz

 

Şehirler

Balıkesir

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
utkan bugay
14.07.2018
Filmimiz tamamlandı! Yeni haberlerimiz var!
Herkese merhaba,

Bir süredir sizleri haber siz bıraktığımız için özür dileriz. Maceraperestimiz Soner'in Gürcistan'daki çalışmaları ve yönetmenimiz Utkan'ın yüksek lisans programı sebebiyle iletişimize ufak bir mola vermek zorunda kaldık. Bu molada elbette ki çalışmalarımız tüm hızıyla devam etti.

Belgeselimizin post prodüksiyon aşaması  tamamlandı ve belgesel gösterime hazır! Son 1 aydır ilk gösterim için görüşmeler yapıyoruz. Belgeselin kahramanlarının da katılması için Balıkesir'de yapmaya çabaladığımız bu gösterimin yeri ve zamanını sizlerle de paylaşacağız.

Bunun yanında sponsorluk dosyamızı hazırladık ve gösterim yeri ve tarihi belli olduğu anda son detayı da tamamlamış olacağız.

NEDEN SPONSOR ARIYORUZ?

Bu belgesel için sponsorlara (reklam vermek isteyen kurum ve kuruluşlara) ihtiyacımız var. Çünkü bu belgeselin yapım sürecinde, yani son 2 yılda; sizlerin de bildiği gibi, birçok zorluk çektik. İşimizden gücümüzden vazgeçip bu belgeseli bitirmek için var gücümüzle emek verdik. Maddi olarak hiçbir kazancımız olmadı, hatta cebimizden harcadık. Kurguda, seste, renkte... çalışan diğer arkadaşlara da emeklerinin tam karşılığını veremedik.

Sponsorluklardan elde edeceğimiz kaynakları tüm ekip olarak belgesel boyunca harcadığımız emeğimizin, zamanımızın, sunacağımız bilgi ve tecrübelerin, hoş bir belgesel seyrinin mükafatı  ve yeni çalışmalarımız için ekipman, üniversite eğitim masraflarımız için bütçe ve motivasyon kaynağı olarak, bir armağan gibi kabul edeceğiz.

Sponsorluk dosyamızı incelemek ve bize destek vermek isteyenlerden, ya da bizleri sponsorlarla buluşturabilecek olanlardan haber bekliyoruz.

İletişim adreslerimiz:
utkanbugay@gmail.com
soneroruc@gmail.com

Telefonla görüşmek isterseniz:
Utkan Bugay: 0535 741 92 88
Soner Oruç: 0532 771 59 56 (şu anda sadece whatsapp)

Her şey gönlünüzce olsun,
Görüşmek dileğiyle
Sevgiler
Avatar
utkan bugay
5.07.2017
Son haberler ve gönüllü asistan arayışı

Herkese merhaba,

Hem belgeselle ilgili güncelleme yapalım, hem de asistan arayışımızdan sizleri haberdar edelim istedik. Geçtiğimiz ay son çekimleri yapmak için gitmiştik ama bitiremedik çekimleri. O yüzden 7 - 9 Temmuz tarihlerinde yeniden Kapıdağ'da olacağız ve çekimler için sizlerden yeniden bir ricada bulunacağız: Daha önceki çekimlerde akademik danışmanımız da olan Ceren Kazancı bizlere katılıyor ve yöre halkıyla, özellikle kadınlarla iletişim kurmamızda büyük fayda sağlıyor ve çekimlerde de asistanlık yaparak oluşabilecek bazı küçük aksaklıkların önüne geçiyordu. Bunlar batarya değiştirme, çekim sırasında unuttuysak arabadan bir şeyler getirme ya da mikrofon tutmak gibi yapması kolay ama o anlar için kritik işler. Bundan daha da önemlisi ilk söylediğim iletişim meselesi. Yanımızda bir kadın arkadaşımızın olması bizi bir hayli rahatlatacaktır. Ceren bu aralar yaşadığı meşguliyet sebebiyle bizlerle olamayacak. Onun yerine gelmek isterseniz bize mail (utkanbugay@gmail.com) veya facebook'tan ulaşabilirsiniz. Ya da gelebilecek birini tanıyorsanız, bizle iletişime geçmesini sağlarsanız çok seviniriz. Yol dahil (uçak dışında) tüm masraflarını biz karşılayacağız. Çekimlerin tamamına olmasa bile, bir kısmında katılabilecek olanlardan da haber bekliyoruz.

Bunun dışında 24 Haziran'da, Habertürk Gazetesi'nin haftasonu ekinde verdiğimiz röportaj yayınlandı.

22 - 27 Ağustos tarihlerinde Kapıdağ'da yapılacak Erdek Zamanı Festivali'ne davet edildik. Kesinleşince detayları sizlerle paylaşacağız.

Son olarak hediyeleriniz paketlendi postaya vereceğiz. Bilgileriniz bize fongogo'dan biraz geç geldiği için planlamamız şaştı. 10 Temmuz'dan sonra hediyelerinizi yollamaya başlayacağız.

Herkese çok teşekkürler
Sevgiler

Avatar
utkan bugay
6.06.2017
Başardık! Herkese çok teşekkür ederiz!
Herkese merhaba,

Sizlerin sayesinde fongogo kampanyamızda 8.000 TL'lik hedefimizi %128 aştık ve 10.275 TL topladık. Kampanya süresince banka hesabımıza da yaklaşık 1.000 TL'lik katkı aldık. Bununla da kalmadı, kampanyanın 1.500'ü aşkın kez paylaşılması sayesinde TRT Radyo'ya konuk olduk ve büyük kitlelerce tanındık.

Geleneksel Bitki Bilgeliği: Kapıdağ Yarımadası projemizi mümkün kıldığınız için hepinize ne kadar teşekkür etsek azdır. Sizi çok seviyoruz! Her şey gönlünüzce olsun!
Avatar
utkan bugay
30.05.2017
Asistanımızı bulduk!
Yeniden merhaba,

Son çekimler için aradığımız asistanı bulduk. İlginiz için çok teşekkürler.

Bu arada bir röportaj talebi daha aldık. Gelişmelerden haberdar edeceğiz. Sosyal medya hesaplarını takipte kalın.

Facebook: facebook.com/bitkibilgeligi
instagram: instagram.com/gelenekselbitkibilgeligi/

Sevgiler
Avatar
utkan bugay
30.05.2017
Çekimlerden önce son haberler ve gönüllü asistan arayışı


Herkese yeniden merhaba,

Kampanyamız tüm hızıyla devam ediyor. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz! Umuyoruz ki son güne kadar destekler kesilmesin.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yarın (31 Mayıs) son çekimlere başlıyoruz. 4 Haziran'a kadar sürecek çekimlerde hava durumu güzel gözüküyor, bi aksilik çıkmazsa çekim aşamasını sonlandıracağız. Çekimler için sizlerden şöyle bir ricada bulunacağız: Daha önceki çekimlerde akademik danışmanımız da olan Ceren Kazancı bizlere katılıyor ve yöre halkıyla, özellikle kadınlarla iletişim kurmamızda büyük fayda sağlıyor ve çekimlerde de asistanlık yaparak oluşabilecek bazı küçük aksaklıkların önüne geçiyordu. Bunlar batarya değiştirme, çekim sırasında unuttuysak arabadan bir şeyler getirme ya da mikrofon tutmak gibi yapması kolay ama o anlar için kritik işler. Bundan daha da önemlisi ilk söylediğim iletişim meselesi. Yanımızda bir kadın arkadaşımızın olması bizi bir hayli rahatlatacaktır. Ceren bu aralar yaşadığı meşguliyet sebebiyle bizlerle olamayacak. Onun yerine gelmek isterseniz bize mail (utkanbugay@gmail.com) veya facebook'tan ulaşabilirsiniz. Ya da gelebilecek birini tanıyorsanız, bizle iletişime geçmesini sağlarsanız çok seviniriz. Yol dahil (uçak dışında) tüm masraflarını biz karşılayacağız. Çekimlerin tamamına olmasa bile, bir kısmında katılabilecek olanlardan da haber bekliyoruz.

Bunun dışında dün TRT Radyo 1'de Kaybolma Kılavuzu'na konuk olduk. Çok güzel geçti, iyi vakit geçirdik. Programın bir kopyasını da alıp, yakında sizinle facebook sayfamızdan paylaşacağız.

Herkese çok teşekkürler
Sevgiler
Avatar
utkan bugay
27.05.2017
Bitime 10 gün kala neler oluyor?


Merhabalar,

Öncelikle toplum destekli kampanyamıza ve belgesel çalışmamıza gösterdiğiniz ilgi ve destek bizleri çok sevindirdi, umutlandırdı. Katkılarınız için çok teşekkürler.

31 Mayıs - 4 Haziran tarihlerindeki çekimlerimize az kaldı. Hazırlıklarımız devam ediyor.

Geleneksel Bitki Bilgeliği dikkatleri üzerine toplamaya başladı. 29 Mayıs Pazartesi TRT Radyo 1'de Kaybolma Kılavuzu programına konuk olacağız. 15:30 - 16:00 arasında dinleyebilirsiniz.

Ağustos ayında Kapıdağ Yarımadası'nda yapılacak Erdek Zamanı Festivali komitesinden görüşmek üzere davet aldık. Gelişmelerden haberdar edeceğiz.

Sizin sayenizde an itibariyle kampanya hedefimizin %55'ini tamamladık. Fakat kampanyamızın başarıya ulaşabilmesi için en az 8.000 TL'ye ulaşmamız gerekiyor.

Kampanyada son 10 günümüz kaldı! 
En az 3.600 TL daha ihtiyacımız var.

Sizden rica etsek; kampanyamızı dostlarınızla, akrabalarınızla, üniversite / iş arkadaşlarınızla ve ilgileneceğini düşündüğünüz kişi ve kurumlarla (sponsorluk) paylaşır mısınız?

Eğer Fongogo'dan destek vermeyi tercih etmiyorlarsa ya da imkanları yoksa, havale / EFT yoluyla da belgeselimize katkıda bulunabilirler. Hesap bilgileri için aşağıdaki adreslerden bize ulaşabilirsiniz. 

web: gelenekselbitkibilgeligi.com
facebook: facebook.com/bitkibilgeligi
instagram: instagram.com/gelenekselbitkibilgeligi

Her şey gönlünüzce olsun

Sevgiler

Soner & Utkan

Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Feyzan Tuzkaya

5.06.2017

50
Avatar
burcu tanacı

3.06.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

2.06.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

2.06.2017

1500
Avatar
berkan seyhan

2.06.2017

50
Avatar
Efe Sezgin

1.06.2017

25
Avatar
Naz Topkara Özcan

31.05.2017

50
Avatar
Murat Ozcan

31.05.2017

50
Avatar
Fadime Cavus Oruc

31.05.2017

100
Avatar
Ramazan Oruç

31.05.2017

100
Avatar
Ömer Faruk Gök

31.05.2017

50
Avatar
50
Avatar
Memet Coşkun

31.05.2017

100
Avatar
Ece Akca

31.05.2017

50
Avatar
N. Arda Eyyüboğlu

31.05.2017

50
Avatar
Cavit Bilen

31.05.2017

175
Avatar
erdinç habip

30.05.2017

25
Avatar
Cenk Rullas

30.05.2017

500
Avatar
25
Avatar
Neslihan Ayvaz

30.05.2017

100
Avatar
Serpil Alpay

30.05.2017

100
Avatar
guliz karaaslan

30.05.2017

50
Avatar
Gül Çalık

30.05.2017

25
Avatar
Oktay Caglar

30.05.2017

250
Avatar
Yasemin Orucu

30.05.2017

500
Avatar
Sinan Güven

29.05.2017

500
Avatar
Gökay Şen

29.05.2017

100
Avatar
Aysegul Catak

29.05.2017

250
Avatar
Gizem Yavuz

29.05.2017

50
Avatar
Nizamettin Yavuz

29.05.2017

100
Avatar
Selen Yamak

29.05.2017

100
Avatar
Barış Erdoğan

29.05.2017

100
Avatar
Necla Çavuş Bugay

29.05.2017

250
Avatar
Funda Başdemir

28.05.2017

50
Avatar
Filiz Telek

28.05.2017

25
Avatar
Volkan Erturk

27.05.2017

250
Avatar
Esin Pekpak

27.05.2017

25
Avatar
Seda Şirin

26.05.2017

50
Avatar
25
Avatar
Onur Uluar

26.05.2017

50
Avatar
Evrim Karacetin

26.05.2017

250
Avatar
Can Bilgin

26.05.2017

500
Avatar
Kahraman İpekdal

25.05.2017

25
Avatar
özge kalman

25.05.2017

25
Avatar
Tuğçe BAŞER

25.05.2017

50
Avatar
Nihan Dilsad Dagtas

25.05.2017

50
Avatar
100
Avatar
Esen Özyurt

25.05.2017

50
Avatar
Serhat Çetin

25.05.2017

100
Avatar
Yener Kandemir

24.05.2017

100
Avatar
Gizli Fongogocu

24.05.2017

50
Avatar
Deniz Kotiloğlu

24.05.2017

100
Avatar
Mahmut Duruş

24.05.2017

250
Avatar
Omer Faruk Zora

24.05.2017

25
Avatar
Ece Saraoğlu

23.05.2017

50
Avatar
Necla Çavuş Bugay

22.05.2017

25
Avatar
onur yılmaz

21.05.2017

250
Avatar
Gizli Fongogocu

21.05.2017

100
Avatar
Onur Deniz ÇAVUŞ

21.05.2017

100
Avatar
Tuna Ekim

20.05.2017

100
Avatar
50
Avatar
Gizli Fongogocu

19.05.2017

100
Avatar
Bilge Aknam

19.05.2017

50
Avatar
Emre Ertegün

19.05.2017

25
Avatar
Laçin Bugay

18.05.2017

25
Avatar
Özdemir Özçelik

18.05.2017

50
Avatar
Esin Öncül

17.05.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

10.05.2017

100
Avatar
Orhan Tekeoğlu

10.05.2017

75
Avatar
75
Avatar
Hisar UYAR

10.05.2017

25
Avatar
Alper Kaya

10.05.2017

100
Avatar
Füsun Ertug

9.05.2017

500
Avatar
Engin Kaya

9.05.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

9.05.2017

500
Avatar
Gizli Fongogocu

9.05.2017

100
Avatar
Dilber Ulaş

8.05.2017

50
10.275 ₺ TOPLANDI
Hedef 8.000 ₺
%128
78 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
07 Mayıs 2017 - 06 Haziran 2017
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
25 ₺
Adınız Destekçiler Arasında
Adınız, web sitemizde ve Facebook sayfamızda destekçiler arasında yer alacak!
28 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
13 Haziran 2017
50 ₺
Şifa Heybesi'nden Bitkisel Sabun ve Fotoğraflar
Kapıdağ'dan topladığımız bitkilerden ürettiğimiz Şifa Heybesi sabunlarından istediğiniz bir tanesini adresinize göndereceğiz! Ayrıca çekimlerden fotoğrafları da e-posta yoluyla sizinle paylaşacağız.
28 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Temmuz 2017
100 ₺
Şifa Heybesi'nden Merhem ve Çekimden Fotoğraflar
Kapıdağ'dan topladığımız bitkilerden ürettiğimiz Şifa Heybesi krem ya da merhemlerden istediğiniz bir tanesini adresinize göndereceğiz! Ayrıca çekimlerden fotoğrafları da e-posta yoluyla sizinle paylaşacağız.
20 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Temmuz 2017
175 ₺
Şifa Takımı ve Çekimlerden Fotoğraflar
Şifa Heybesi sabun, merhem ve kremlerimizden birer tane adresinize, çekimlerden fotoğrafları da e-posta adresinize göndereceğiz!
1 adet alındı.  (Toplam : 40)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Temmuz 2017
250 ₺
İmzalı DVD ve Afiş
Filmin yönetmeni ve baş kahramanı tarafından imzalanmış DVD ve afiş adresinize gönderilecek. Şifa takımı (bir merhem ve bir krem) ve fotoğraflar da hediye!
6 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Eylül 2017
500 ₺
Bu Bitki Sayenizde Çekildi, Jenerikte Adınız Var!
Belgeselde yer alacak bir bitkiyi sizin katkınızla çekeceğiz ve adınız jenerikte olacak! Üstelik belgeselin o parçasını, çekim ekibinin size özel teşekkür videosunu ekleyerek sizlere yollayacağız. Bunun yanında şifa takımı, filmin imzalı afişi ve DVD'si de adresinize gönderilecek!
6 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Eylül 2017
750 ₺
Galaya İki Kişilik Davetiye
İki kişilik gala davetiyesi, şifa takımı ve imzalı afiş ve DVD adresinize teslim edilecek. Ayrıca filmin jeneriğinde adınıza teşekkür edilecek!
2 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Eylül 2017
2.000 ₺
Belgesel Ekibiyle 2 Gün Çekim
Haziran'ın ilk haftası gerçekleştireceğimiz çekimlerde 2 gün bizimlesin ve adın jenerikte geçecek! Erdek'e ulaşım dışındaki tüm ihtiyaçlarınızı (Çekim sırasında Kapıdağ gezisi, yeme içme, çadırda kamp yapma) biz karşılayacağız ve sizi Şifa Heybesi ürünleri (merhem,krem,sabun) ile uğurlayacağız. Daha sonra imzalı afiş, DVD ve iki kişilik gala davetiyesi adresinize teslim edilecek.
0 adet alındı.  (Toplam : 4)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Eylül 2017
5.000 ₺
Destekçi Yapımcı Unvanı
İki kişilik gala davetiyesi, şifa heybesi takımı (merhem, krem, sabun) fotoğraflar, imzalı afiş ve DVD'ye ek olarak filmin jeneriğinde destekçi yapımcı olarak yer alacaksınız!
0 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
04 Eylül 2017
DESTEKLE