did. ANTIQUE Atelier & Concept Store

Ülkemizde çok sayıda yerleşim izi bulunan Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinden geriye kalan eserleri, modern sanat dokunuşlarıyla tanıtabilmeyi hedefliyorum.

Merhabalar,

İsmim Didem Küçükaytekin. Kendine imkansızı gerçekleştirebileceği yeni bir yol belirlemiş genç bir girişimci adayı ve aynı zamanda mesleğine farklı bir çerçeveden bakmayı tercih eden araştırmacı bir arkeoloğum.


Çok isteyerek okumaya başladığım Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Diğer meslek gruplarıyla kıyaslandığında, özel sektörde, bir arkeolog olarak iş bulabilme olasılığım çok düşüktü. Bu sebeple 2016 yılı Haziran ayında arkeolojiyle özel sektörün birleştirilebileceği alanları araştırmaya başladım. 

Araştırmalarım sırasında 2016 senesi Eylül ayı itibariyle, gözlemlediğim üzere TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze mağazalarında, müze ve ören yeri çevre dükkanlarında satılan Antik Yunan ve Roma medeniyetlerini tanıtmaya yönelik hazırlanan hediyelik eşya ürünleri oldukça klasikleşmiş bir ürün yelpazesine sahipti. Alınan ürünün ne olduğu, tarihi önemiyle ilgili verilen bilgi yetersizdi. Ürün koleksiyonlarının birçoğuna yalnızca bu mağazalardan erişim sağlanabilmekte ve şehir merkezinde, insanların sıklıkla ziyaret ettikleri mağazalarda Antik Yunan ve Roma medeniyetlerini tanıtabilecek ürünler ya çok az sayıda ve yetersiz bilgilendirmeyle ya da hiç satılmamaktaydı.

Projenin amacı ülkemizde oldukça fazla sayıda bulunan arkeolojik sanat eserlerini günümüz sanat anlayışıyla birleştirerek alıcıya yenilikçi tasarımlar sunmak ve var olan ürünlere alternatif yaratmaktı. 


2016 yılı Kasım ayında proje did. Antique ismini alarak, on farklı tasarımıyla bir çanta grubu olan “Unique” koleksiyonunu çıkardı. 2017 senesi Haziran ayına dek beş farklı ürün grubu yaratılarak “ ‘estival “ adında ikinci bir koleksiyon daha çıkarıldı. Proje kapsamında oluşturulan farklı pazar alanlarıyla, Atelier Om Alaçatı, tasarım pazarları ve müzik festivalleriyle, ürünlerin yanında verilen ekstra bilgi kitapçıklarıyla alıcıya antik eserler post modern sanat anlayışında farklı tasarımlarla sunuldu. Projenin temeli olan kültürel mirasın tanıtımını sağlama ve var olan değerleri alıcıya hatırlatma amacı, projenin sürdürülebilirliğini kanıtladı. Zira alınan her bir ürün aynı zamanda bölgeye ait bir anı, bir bilgi akışı sağlama aracıydı.Başladığım bu heyecan dolu macerada ortaya kocaman bir marka çıktı. Fark ettim ki tüm bu macera boyunca yanımda başta çok sevgili ailem, birbirinden değerli arkadaşlarım, dostlarım ve bu noktaya gelinceye dek tanıştığım herkesin ufakta olsa bir payı vardı. Yolculuğum boyunca öğrendim ki yardımlaşmak en güzeli, paylaşmak ise en kıymetlisi...

Bu doğrultuda öncelikli amacım, ülkemizde önemi yeterince kavranamayan ve tanıtımı doğru yapılamayan arkeoloji bilimini farklı bir çerçeveden tanıtmak ve kendim gibi, günümüz şartlarında işsiz kalmış, farklı disiplinleri bir araya getirebilen başarılı arkeolog ve sanat tarihçilere, uzmanlık alanlarında alternatif iş imkanları yaratabilmek.

Hayallerime giden bu yolda gerekli protokol basamaklarını ve kağıt, evrak işlemlerimi tamamladım. Fakat iş planımı faaliyete geçirebilmek adına gerekli olan sermayeyi bir türlü iş bulamadığım bugünlerde tamamlayamadım.

Hayallerimle aramdaki engel para olsun istemiyorum. Yarınlarımda daha fazla kişiye ulaşabilmek, daha fazla yardım edebilmek için bugün sizlerin yardımınıza ihtiyaç duyuyorum.

Yapacağınız minik yatırımlar sayesinde, bugün Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan, çağdaş ve gelişmiş bir kent olmasının yanı sıra önemli bir kültür, sanat, turizm ve ticaret merkezi, paha biçilemez doğal güzelliği ve 8500 yıllık tarihiyle İzmir'de did. ANTIQUE Atelier & Concept Store'u açacağım. Atölye ve showroom alanın, 1985 ve 1993 restorasyonları ve Dario Moreno Sokağı takviyesiyle bugünkü halini alan İzmir Tarihi Asansör yanında, Bet Israel Sinagogu yakınında, Karataş mevkinde açmayı planlıyorum. Bunun için gerekli makine teçhizatını alabilmek, bulunan yapının antik haline uygun restore edilmesini sağlamak, showroom alanın dekorasyonu ve hazırlanan koleksiyonu çıkarabilmek adına belirli bir sermayeye ihtiyaç duyuyorum.

Yardımlaşmak yalnızca maddi yapılan bir eylem değildir. Projeyi olabildiğince fazla kişiyle paylaşmanız, güzel dileklerinizi göndermeniz ve açılacak mağazayı ziyaret etmeniz kalplerin birliğini sağlayacaktır, buna inanıyorum.

Ve yine inanıyorum ki bireyin, içinde yaşadığı toplumun, ait olduğu coğrafyanın / mekanın / kentin geçmişini bilme, parçası olduğu doğanın anlamına ulaşma arzusu ile açıklanmaya çalışılan “doğal ve kültürel varlıkların korunması” olgusu, yalnız bilimsel bilincin parçası olarak değil, aynı zamanda öznel bilginin nesnesi olarak da anlamlandırılmayı ve anlaşılmayı hak ediyor. Sizleri benim arkeolojiden, sokakların tarihi dokusundan, bilimin, sanatın, felsefenin doğduğu Ionia kültüründen aldığım hazzı paylaşmaya davet ediyorum.

Sevgi ve inanışla kavuşacağımız güzel günlere,
Didem


did. ANTIQUE hakkında daha fazla bilgi için;

www.did-antique.com
www.facebook.com/did.antique
www.instagram.com/did.antique

Şehirler

İzmir

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Papatya Karkıner

19.03.2018

150
Avatar
Dilaver Bayindir

10.02.2018

250
Avatar
Ecem Baysu

10.02.2018

50
Avatar
50
Avatar
Ilayda Gençer

9.02.2018

100
Avatar
Selçuk Keser

9.02.2018

80
Avatar
Gizli Fongogocu

9.02.2018

100
Avatar
Deniz Özciftci

9.02.2018

100
Avatar
Kaan Turumtay

6.02.2018

50
Avatar
Batuhan Baydar

6.02.2018

50
Avatar
Esin Uzun Kut

5.02.2018

20
Avatar
Devlet Özçelik

5.02.2018

20
1.020 ₺ TOPLANDI
Hedef 30.000 ₺
%3
12 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
05 Şubat 2018 - 22 Mart 2018
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
ÖDÜLLER
10 ₺
Dijital Teşekkür Kartı
Hayallerime giden yolda bana destek olduğunuzu gösteren dijital teşekkür mektubumu e-posta adresinize göndereceğim.
1 adet alındı.  (Toplam : 250)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
20 ₺
İnternet sitesinde adınıza teşekkür
did. ANTIQUE sitesinden herkese sonsuz teşekkürlerimi sunacağım listede özel olarak anacağım kişilerin arasında yer almanızı çok isterim!
3 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
50 ₺
did. ANTIQUE Tiny Package
Yeni çıkacak koleksiyondan, içerisinde bir adet mıknatıslı magnet, kitap ayracı, sticker ve büyük bir kart postalın bulunduğu mini paket sayesinde did. ANTIQUE'le tanışmak ister misiniz?
6 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
100 ₺
did. ANTIQUE Tote Bag
Başlangıç koleksiyonu olan göz bebeği Unique Collection'dan bir adet bez çanta
4 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
250 ₺
did. ANTIQUE Pillow
Unique Collection'ın henüz piyasaya çıkmamış ürün yelpazesinden bir adet kullanıma hazır 40 x 40 cm ölçülerinde yastık.
1 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
500 ₺
İlk Üç Etkinliğe Çift Kişilik Davetiye
Antik kent gezmelerinden sergilere, müzik dinletilerinden arkeoloji seminerlerine dostlarımla planladığımız onlarca güzel etkinlikte hep beraber olabilelim diye!
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
1.000 ₺
Sponsorluklar Arasında Logonuzun Bulunması
Yapmış olduğunuz bu büyük yardımla did. ANTIQUE markasının sponsorları arasına girmiş sayılıyorsunuz.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Mayıs 2018
DESTEKLE