Proje zarar ihtimali yok mu?

Animasyon filmler kâr marjı yüksek filmlerdir ve sinema harici, televizyonlara, dijital kanal, Pay/Free tv gibi birçok alana satılmaktadır. Bu açıdan tüm ortaklar ortak payda da güzel ve verimli bir çalışmayla zarar riski en aza inecektir. Tüm ortaklarımız kendi aile ve çevrelerini proje filminin izlenmesi için teşvik edip sinema salonlarına akın etmelerini sağlamaları halinde zarar ihtimali kalmayacaktır. Şu an bir biletten ortalama 22 tl kâr kalmaktadır. Birçok yatırımda olduğu gibi zarar ihtimali vardır ancak bu zarar ihtimali ortaklar çalışmadığı, kendi projelerini desteklemedikleri ve çevrelerini bu konuda teşvik etmedikleri zaman öngörülmektedir.

Proje başlangıç ve bitiş süresi nedir?

Başlangıç ve bitiş süresinde temel kriter; bütçeyi bulmamız olacaktır. Bütçeyi bulduktan sonraki 2 ay içinde başlanıp yapıma devam edilip vizyon tarihi belirlenecektir. Yatırımcılarımızla anlaşıp tüm bütçe toplanmadan da yapıma başlanabilecektir. Ortak karara ve çoğunluğa göre hareket edilecektir. Sinema da yayımı 6 ay sürer.

Tüm bütçe toplanamazsa ne olacaktır? Alternatif seçenek nedir?

Bütçemizin kayda değer kısmı toplanırsa; diğer havuz/fon sitelerinden ortak veya melek yatırımcı bulunacaktır.

Proje yapım ve diğer aşamaları nasıl takip ederiz?

Projemizin animasyon stüdyosunu 'destekçilerimiz' gezebileceği gibi; youtube vb. sitelerden her ay 'aşama aşama' bilgilendirme yapılacaktır. Herşey fatura/belge ve resmi çerçeveler içinde yapılıp gerekli yerlere yüklenecektir.

Projeye aylık destek harici neler yapabiliriz?

Aylık nakit destek verme harici; aile/akraba/arkadaş/iş çevremize projemize aylık yatırımcı veya diğer ödüllerden alarak destek olmasını sağlayarak katkıda bulunabilirsiniz. Çevrenizde melek yatırımcı/sinema film yapımcısı/yönetmen gibi destek verecek kişilere de yönlendirme yapabilirsiniz.

Proje kâr dağıtımı ve gelir kalemleri nelerdir?

Sinema gişe, Pay tv/Free tv satış, Belediyelere satış, Dijital kanallara satış; Karakter lisanlama/telif hakları; Tiyatro Oyunları, Avm etkinlikleri, Promosyon ürünler; çocuklara yönelik; hikaye boyama kitapları, oyuncaklar, kalem, defter, silgi, çanta, tişört vb. birçok üründe teliflenip satışa sunulma haklarından; pay oranında 'tüm gelirlerden' ticari kâr ortağı olunacaktır. ***(Projemizin yapım/ulusal uluslararası dağıtıma girdikten sonra ortalama 2 yıl içinde kâr dağıtımı başlayacaktır.)*** Kâr dağıtımı proje koordinatör ve senariste %30 diğer destekçilere payları oranındadır.

Ticari kâr dağıtım süreci ne zaman başlayacaktır?

Proje tüm bütçe toplanma /yapım süreci ve sinema salonlarında gösterim süreci yaklaşık 2 yıl kadar sürecektir. Arsa/arazi alıp değerlenmesini beklemek gibi bir süreç gerekmektedir. Ayrıca yapıldığıı ve vizyona gireceği zaman gelir kalemleri, bilet fiyatları daha da artmış olacaktır. Yani paranız beklerken dahi bilet fiyatları artacağı için; para değerlenme söz konusudur.

Ortaklık Payı artamaz mı?

Destekçimiz aylık destek oranını artırdıkça, tüm gelirlerden ticari kâr oranını artıracaktır.

Ana ticari amaç nedir?

Uluslararası sinema/televizyonlarda gösterime girmek, dolar/euro bazında yüksek gelir elde etmek.

Örnek Projeler var mı?

Aslan Hürkuş Kayıp Elmas - Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey, Kötü Kedi Şerafettin, kral şakir korsanlar diyarı gibi projeler örnek teşkil etmektedir.

Projeyi kimler okudu/beğendi ve diğer animasyonlardan farkı nedir?

‘Türkiyenin ‘uluslararası konu-karakter-içeriğe sahip ‘ilk filmi’ olacaktır. Desteğinizle başarmak istiyor ve adından ve kalitesinden söz ettirecek projeler yapmak ve bu konuda ‘yönlendirici lider’ olmaktır. 1- Amerika Los Angeles’a ‘Cannes Film Festivalinden ödül alan ‘Nuri Bilge Ceylan’ yönetmenimize destek veren komisyona gönderdik. ‘Projemiz çok güzel ve iddialı’ bir proje olarak değerlendirilmiştir. 2-Amerika Los Angeles’ta ki komisyonda ‘Dünya’da animasyon alanında’ ilk 3 şirket olan ‘Sony ve Dreamworks’te çalışan kişiler de vardı. Bu şirketlerde çalışan ve o şirketlerin içerik ve yapısını kişiler inceledi. Kültür Bak. Sponsor Destek Belgesi alıp, Kültür Bakanlığı kriterlerinden geçmiştir, Anibera Animasyonca incelenip "sıradışı, orijinal" bir proje olarak değerlendirilmiş, Neher Animasyon stüdyosunca; sevimli ve akıcı bir senaryo olarak değerlendirilmiştir. Çocukların ve gençlerin sosyal ve sorumlu birey olarak yetişmelerine katkı sağlayacak projemizdir.

Neden havuz sistemi ve neden çok ortak?

Çok ortak olması 'yüksek oranda zarar riskini' minimize etmektedir. Küçük yatırımlarla büyük kazanım elde edilmesi planlanmıştır. Türkiye ve yurtdışında bir girişime yatırım yapmak çok yüksek maliyet gerektirmesinden; girişimci adayları az riskli ve kazandırma ihtimali olan projelere yatırım yapmaktadır. Artan birçok fiyat maliyetle bu zamanda yatırım çok zor; o açıdan kimseyi rencide etmeyen bir rakam ve sistemle başlayalım dedik. Ortalama 2 yıl içinde tüm gelirlerden kazanç başlayacak, ekip olup herkesi, çevremizi desteğe davet edip sinema salonlarına akın etmelerini sağlayacağız.

Neden 1000 ortak 1000 tl 15 Ay

Projemiz maliyetli bir projedir. Ne kadar çok ortak o kadar risk oranını azaltacaktır. Ayrıca 15 ayda her ay ayda 1000 tl gibi küçük bir bütçe ile büyük ve etkili bir organizasyona ortak olma şansı bulunmaktadır.

Proje ONAY/BAŞARI belgeleri nelerdir?

Projemizin Kültür Bakanlığı Sponsor destek belgesi vardır ve bu belgeyi almak için 10 adet kriterden geçtik.

Proje detay bilgi dosyalarına nerden ulaşabilirim?

https://disk.yandex.com.tr/d/yNdaavzOvyilrA linkinden detay bilgilere ulaşabilirsiniz...Bilgiler ilerleme oldukça yüklenecektir.

Neden destek olayım?

Uluslararası alanda 'değer görecek' alanında Türkiye'nin ilk'i bir projeye ve evrensel konularda 'farkındalık sağlayacak' bir projeye destek/ortak olacaksınız. Sinema, Tv vb. birçok platforma ailecek izleyebileceğiniz bir projeye destek olmuş olacaksınız. Ayrıca projemizin Türkiye sinema gişe hasılatından; küçük risksiz yatırımla büyük bir organizasyona ortak olma fırsatı elde edeceksiniz.

Projemizin diğer amacı nedir?

Sizlerden gelecek destek ile sinema ve youtube vb. diğer platformalarda izlenilen 'çocuklar ve gençlerimiz için' zihinlerini ve ahlaklarını olumsuz etkileyen-küfür-hakaret-argo gibi bilinçaltı mesajlardan uzak; aile sevgisi, birlik, spor, yaşam sevgisi, büyüklere saygı gibi değerleri öğreteceğiz. (Öyle iğrenç, absürt subliminal mesajlar içeren çizgi filmler var ki inanamazsınız. Ve çocuklar ve gençlerimiz malesef izliyor.)

Aylık olarak düzenli toplayacağımız destek nerelerde kullanılacaktır?

Animasyon süreci ortalama 15 ay sürecektir. Senaryo aşamasından; Storyboard hazırlanması 3D karakterlerin modellenmesi 3D ortamın modellenmesi 3D propların modellenmesi Animatik hazırlanması Animasyonların yapılması 2K render alınması Görsel efektlerin uygulanması Kurgu, ses miksajı Lisanslı müzik temini vb. birçok aşamada kullanılacaktır.