Ben Ben Değilim

"Ben Ben Değilim", Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarımı bölümü son sınıf öğrencileri tarafından çekilen, absürd komedi türündeki kısa filmdir.

Hikaye

Genç bir yazar olan Serkan, hayran olduğu emekli gazeteci Münir'in hayatına uyanır ve hayatını Münir'den geri almaya çalışır ancak Münir, Serkan'a hayatını geri vermemeye kararlıdır.

Sinopsis

Serkan, yeni kitabını tamamlamaya çalışan genç bir yazardır. Bir sabah, hayranı olduğu, emekli bir gazeteci olan Münir’in hayatına uyanır. Serkan, kendi gibi görünse de herkes onu Münir olarak görür. Üzerinde çalıştığı hikayenin gerçek olduğunu ve o hikayenin içinde olduğunu anlar fakat Münir’e oldukça hayranlık duyuyor olsa da Münir’in hayatında hiçbir şeyin tahmin ettiği gibi olmadığını fark eder ve kendi hayatını geri ister. Kendi hayatını geri almanın tek yolunun Münir’e hikayeyi tamamlatmak olduğunu anlar ve Münir’e ulaşmaya çalışır.

Münir’e ulaşabilmek için kendini olmadık durumlarda bulur, ancak Münir’e ulaştığında da Münir emekli, orta yaşlı, üretkenliği tükenmiş, huysuz ve insanlarla arası pek de iyi olmayan biri olarak Serkan’ın hayatında keyfinin yerinde olduğunu ve ona hayatını geri vermeyeceğini söyler. Münir, Serkan’ın sosyal ve üretken hayatını yaşarken pek de yabancılık çekmez. Serkan, kendi evine gitmeye çalışırken asla ulaşmaya çalıştığı durağa ulaşamaz, insanları kendisinin Serkan olduğuna inandıramaz. Münir’in pes etmeyeceğini fark ettiğinde, artık onu yıldırmak için çözümler üretmeye başlar; tiki olduğunu bildiği için ona kasa kasa limon gönderir, bir arkadaşı yardımıyla evinde parti düzenler. Münir’i deli etmek için elinden geleni ardına koymaz. 

Münir, nihayet Serkan’ın yıldırma çabalarına dayanamaz ve pes eder. Hikayeyi tamamlar ve ikisi de kendi hayatlarına dönerler. Her şeyin başladığı parkta buluşup birbirlerinin hayatları hakkında konuşurlar. Sonunda Serkan, aslında her hayatın kendine özel olduğunu, biricik ve kıymetli olan şeyin kendi hayatı olduğunu fark eder. Daha önce takdir etmediği şeyleri takdir eder. 

Amacımız

Biz, tamamı Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü son sınıf öğrencilerinden oluşan muhteşem dört kişilik bir ekip olarak karşınızdayız. Son sınıf projemiz için kolları sıvadık ve yeteneklerimizi, vizyonumuzu ve sinemaya olan bakış açımızı yansıttığımız eğlenceli bir kısa film yapmaya karar verdik. "Bir yere varmayı değil, yolda olmayı seviyorum" deyişine bir cevap aramak için kendi çizgimizde bir yolculuğa çıkıyoruz.

İşte karşınızda, "Ben Ben Değilim" adlı absürd komedi türündeki 15 dakikalık kısa filmimiz! Mart ayında prodüksiyonuna başlanacak ve Mayıs ayında tamamlanacak bu eğlenceli projede, son dört yılda edindiğimiz bilgi birikimini ve deli dolu enerjimizi serbest bırakıyoruz. Heyecan verici maceramıza hoş geldiniz!"

EKİP

HÜLYA CEREN ÜNGÖR - YÖNETMEN

Hülya Ceren Üngör 2000 yılında Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Profesyonel kariyeri Tolan Films'te post prodüksiyon stajyeri olarak yaptığı stajla başladı. Orada stajyer olarak bazı projelerde kurgu ve renklendirme üzerinde çalıştı. Ayrıca Melih Kun'un yönettiği “Bade - Hayır” adlı tanıtım müzik videosunun setinde ikinci yönetmen yardımcısı stajyeri olarak çalışma şansı buldu. Staj sırasındaki deneyimlerinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan 'Devşirme: Arslanhane Camii' adlı kısa belgeselde yapım sorumlusu olarak çalıştı. Her şeyi deneyimlemenin vizyon katacağına inandığı için her sette farklı rollerde çalıştı. “Erto x Ego - Bas Bas” adlı müzik videosunu yönetti. Fotoğrafçılıkla da ilgilense de iletişim ve tasarım bölümünde üç yıllık deneyim ve stajların ardından sinema sektöründe çalışmak istiyor.


EGE BARIŞ GÜNDAY - YAPIMCI

Ege Barış Günday, 2001 yılında Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisidir.

Profesyonel kariyerine ThinkOnline'da yaptığı stajla başlayan Günday, Disney Studios filmlerinin yerelleştirme çalışmaları başta olmak üzere farklı müşterilere yönelik çeşitli platformlar (Youtube, Instagram) için videoların prodüksiyonu ve post prodüksiyonuna odaklandı. Proje yürütücülüğünü yaptığı GORDUM "Anadolu'nun Piramitler Diyarı" adlı kısa belgesel Ankara Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi. Birçok farklı projede yönetmen, yapımcı gibi yaratıcı roller üstlenen ve çeşitli konularda makaleleri yayınlanan Günday, Radyo Bilkent'te Yaratıcı Video Prodüksiyon eğitimlerinden sorumludur. Bilkent Arkeoloji Bölümü dergisinin de editörüdür.


ÖNDER SAMET - GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Önder Samet, Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisidir.

İlk olarak bir reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başladı ve daha sonra Bilkent Üniversitesi'nde öğrenciyken birçok projede yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Stajları sırasında prodüksiyon ajanslarında ve reklam ajanslarında kameraman olarak çalışarak aydınlatma ve kamera bilgilerini geliştirme şansı buldu. Stajları sırasında ve sonrasında post prodüksiyon, özellikle kurgu ve tipografik hareket tasarımı konularında da çalıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi için "Devşirme: Arslanhane Camii" adlı kısa belgeseli yönetti. Ayrıca "Erto x Ego - Bas Bas" adlı müzik videosunun editörlüğünü yaptı. Kariyerini sinema sektöründe sürdürmek istiyor.


SENA ULUSOY - SANAT YÖNETMENİ

Sena Ulusoy 1998 yılında Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarımı bölümü son sınıf öğrencisidir.

Profesyonel kariyeri farklı ajanslarda prodüksiyon alanında yaptığı stajlarla başladı. Bu ajanslarda grafik ve pre prodüksiyon kısımlarında çalıştı. Küçük yaşlardan itibaren resime ilgisi olmasından dolayı bu alanda kendini geliştirme şansı buldu. Stajlarındaki farklı proje ve deneyimlerinin yanında okuldaki projelerde de sanat yönetmeni olarak çalıştı. Sanat yönetmenliğini yaptığı  'Devşirme: Arslanhane Camii' adlı kısa belgesel Ankara Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi. İleride de sinema sektöründe sanat yönetmeni olmak istediği için kendisini bu alanda geliştirdi. Ayrıca, “Erto x Ego - Bas Bas” adlı müzik videosunda da sanat yönetmenliği yaptı. Grafik tasarımla da ilgilense de iletişim ve tasarım bölümünde üç yıllık deneyim ve stajların ardından sinema sektöründe çalışmak istiyor.

Aslında temelde 4 kişilik bir ekip olarak kurulsak da bize desteğini esirgemeyen ve kendi uzmanlaştıkları alanlarda bize yardımcı olmayı kabul eden asistanlarımızla birlikte 20 kişilik bir ekibiz!


Destekleriniz Sayesinde,

Sizi gülümsetmek, eğlendirmek ve birlikte keyifli bir film yapma serüvenine dahil etmek için buradayız! Bu heyecan dolu projemizi sizlere sunabilmek için, mart ayındaki pre-prodüksiyon ve prodüksiyon masraflarımızı karşılamayı hedefliyoruz. Ve tabii ki, bu serüveni birlikte yaşamak için sizlerin değerli desteklerinize ihtiyacımız var.

Sizin yardımlarınızla aşağıdaki harcamaları tamamlamayı düşünüyoruz:

  • Oyuncu Kaşeleri:

Oyuncularımızın enerjisini ve performansını en üst seviyeye çıkarmak için onlara harika kaşeler alacağız!

  • Kamera Departmanı Giderleri (Ekipman Kiralama):

Filmin görsel şöleni için kaliteli ekipmanlarla çalışacağız. Sizi ekran başında büyülemek için en iyi ekipmanları kiralamak istiyoruz ve bunun için desteklerinize ihtiyacımız var.

  •  Sanat Departmanı Giderleri (Set Tasarımı, Kostüm ve Makyaj Malzemeleri):

Filmin atmosferini ve karakterlerini şekillendirmek için sanat departmanımızla harikalar yaratacağız. Set tasarımı, kostüm ve makyaj malzemeleri için desteklerinizle renkli dünyamızı yaratacağız.

  • Prodüksiyon Giderleri (Yol, Yemek, vb.):

Ekip olarak enerjimizi yüksek tutmak için yolda, sette ve mideye giden yolda desteklerinize ihtiyacımız var. Yol, yemek gibi prodüksiyon giderlerini karşılamak için bize destek olun!

Sizlerin desteğiyle bu masrafları karşılamak, filmimizi sizinle buluşturabilmek adına bize güç verecek. Her bir katkınız, bu komik macerada yanımızda olduğunuzu gösterir. Şimdiden teşekkür eder, desteklerinizi bekleriz!

Gülümseyin, çünkü birlikte güzel bir film yapacağız!


Yönetmenin Görüşü

“Ben, Ben Değilim”, absürt komedi ve fantezi türünde 15 dakikalık bir kısa film. Film aslında iki ana karakterden oluşuyor, onların hayatlarının kesişmesi ve değişmesini konu ediniyor. Bir gün bir başkasının hayatına kendi bedenimle uyansam, ama diğer insanlar beni, ben gibi görmüyor olsa neler olurdu? düşüncesi beni ve ekibimi çok heyecanlandırdı ve bunun absürtlüğünden yararlanarak aslında duyurmak istediğim mesajı duyurabileceğimi düşündüm. 

Bence sinemayı en etkili kılan şey, insanı ve insanların hikayelerini görsel, işitsel olarak deneyimlettirebilmesi ve bunu yaparken insanlara kendi hayatlarından bir parça buldurabiliyor olması. Benim bir yönetmen olarak, hayatta en çok etkilendiğim şey; insan ilişkileri, ve bunların aslında ne kadar basit ve komplike olabildiği oldu. Hayatıma öyle ya da böyle girip çıkan her insanla biricik ilişkiler kurdum; kimisini hiç istemedim, kimisini fazlasıyla sahiplendim. Bazen de hiç beklemediğim bir insan hayatımı bir anda etkiledi. Kurduğum onca ilişkinin yanı sıra bazen kendi hayatımı değil, bir başkasının hayatını yaşamayı dilediğim de oldu. İşte “Ben, Ben Değilim” tam olarak böyle bir fikirden ortaya çıktı.

Bazen gerçekten bir başkasının hayatını yaşıyor olmayı diliyorum, fakat sonra hep fark ettiğim şey şu oluyor; aslında beni heyecanlandıran ve dürtüleyen şey her zaman yolda olma heyecanım. “Bir yere varmayı değil, yolda olmayı sevmek” diye bir tabir vardır ya hani, tam olarak bunu hissederim çünkü benim hayatımı biricik yapan şey, başkası üzerinden edindiğim başarılar değil, her zaman kendi yöntemimle bu hayatı yaşıyor olmam. Bunun herkes için böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Bu filmde de insan ilişkileri üzerine yaşayabileceğimiz absürtlükleri göz önüne sererken, yolda olmayı mı yoksa bir yere varmayı mı seviyoruz bunu işlemek istedim.


Riskler ve Zorluklar

Biz, projemizi tam anlamıyla kucaklamış, her işe özenle sarılan bir ekip olarak karşınızdayız. Tabii ki, en büyük amacımız projemizi harika bir şekilde tamamlamak. Ancak ekonominin bize biraz zor anlar yaşatmasıyla karşı karşıyayız. Yine de pes etmiyoruz, her türlü macerayı göğüslemeye hazırız!

Şu anda projemizin devam etmesi için gerekli maddiyatı karşılamak için çırpınıyoruz. Gerekli parayı toparladıktan sonra ise projemizi hak ettiği yerlere taşımak istiyoruz. Ama tabii, bu işin içinde sizin destekleriniz olmadan olmaz!

Eğer maddi destek sağlayamıyorsanız, Instagram hesaplarınızdan bizi desteklerseniz, projemizin daha fazla göze çarpmasına yardımcı olabilirsiniz. Birlikte daha fazla gülümsemek, daha fazla kahkaha atmak için yanımızda olun!

Unutmayın, her destek, bizler için çok değerli! Şimdiden teşekkürler, sizlerle birlikte bu kahkaha dolu yolculuğa çıkmak için sabırsızlanıyoruz!"

Daha detaylı bilgi, proje dosyası ve iletişim için:

benbendegilimfilm@gmail.com   I   hulyaaungor@gmail.com   I   egebars.ebg@gmail.com 

Instagram: @benbendegilim_film

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

15.03.2024

5250
Avatar
Gülce Hamamcı

8.03.2024

250
Avatar
Tuğba Akın

6.03.2024

250
Avatar
Cemal Ataş

5.03.2024

250
Avatar
Gizli Fongogocu

3.03.2024

2000
Avatar
Doğu Balaban

29.02.2024

1500
Avatar
Gizli Fongogocu

21.02.2024

1000
Avatar
Burak Yılmaz

19.02.2024

2000
Avatar
Gizli Fongogocu

17.02.2024

2000
Avatar
İrem Bacak

17.02.2024

2000
Avatar
İrem Yükselen

17.02.2024

250
Avatar
Gizli Fongogocu

17.02.2024

250
Avatar
Sezin Akyüz

17.02.2024

2000
Avatar
Buse YILMAZ

17.02.2024

1000
20.000 ₺ TOPLANDI
Hedef 20.000 ₺
%100
14 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
16 Şubat 2024 - 17 Mart 2024
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Ankara , Türkiye
ÖDÜLLER
150 ₺
Teşekkür Ödülü
Kişiye özel "Teşekkürler" kartı hazırlanır. E-posta ile gönderilir.
0 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Mart 2024
250 ₺
Instagram Özel Teşekkür Ödülü
Kişiye özel "Teşekkürler" kartı hazırlanır. E-posta ile gönderilir. + Destekçinin adına hazırlanan "Özel Teşekkür Kartı" Instagram’da paylaşılır.
6 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Mart 2024
500 ₺
Jenerik Ödülü
Kişiye özel "Teşekkürler" kartı hazırlanır. E-posta ile gönderilir. + Destekçinin adına hazırlanan "Özel Teşekkür Kartı" Instagram’da paylaşılır. + Şahsın/kurumun ismi filmin bitiş jeneriğinde "Teşekkürler" başlığının altında yer alır.
1 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Mart 2024
1.000 ₺
"Katkılarıyla" Ödülü
Kişiye özel "Teşekkürler" kartı hazırlanır. E-posta ile gönderilir. + Destekçinin adına hazırlanan "Özel Teşekkür Kartı" Instagram’da paylaşılır. + Şahsın/kurumun ismi filmin bitiş jeneriğinde "Katkılarıyla" ibaresiyle yer alır. + Yapım ekibi ve başrol oyuncuları tarafından imzalanmış dijital bir film posteri destekçiye gönderilir.
13 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Mart 2024
5.000 ₺
"Özel Katkılarıyla" Ödülü
Kişiye özel "Teşekkürler" kartı hazırlanır. E-posta ile gönderilir. + Destekçinin adına hazırlanan "Özel Teşekkür Kartı" Instagram’da paylaşılır. + Şahsın/kurumun ismi filmin bitiş jeneriğinde " Özel Katkılarıyla" ibaresiyle yer alır. + Yapım ekibi ve başrol oyuncuları tarafından imzalanmış dijital bir film posteri destekçiye gönderilir. + Destekçi filmin ilk gösterimine davet edilir.
1 adet alındı.  (Toplam : 15)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Mart 2024
10.000 ₺
Ortak Yapımcılık
Kişiye özel "Teşekkürler" kartı hazırlanır. E-posta ile gönderilir. + Destekçinin adına hazırlanan "Özel Teşekkür Kartı" Instagram’da paylaşılır. + Yapım ekibi ve başrol oyuncuları tarafından imzalanmış dijital bir film posteri destekçiye gönderilir. + Destekçi filmin ilk gösterimine davet edilir. + Şahsın/kurumun ismi filmin bitiş jeneriğinde, film posterinde "Ortak Yapımcı" ibaresiyle yer alır.
0 adet alındı.  (Toplam : 8)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Mart 2024
DESTEKLE