EUROPolitika Dergisi

AB’nin geleceği ve AB ile ilgili diğer hususlar hakkında kamuoyunun bilgi ve anlayışlarının geliştirmek.

Biz Kimiz & Bugüne Kadar Neler Yaptık ?

EURO Politika 2016 Ocak ayından bu yana Avrupa Politikaları üzerine özgün haber ve analizler üreterek  iki aylık süreli olarak basılı (dergi & özel sayı kitaplar) yayınlar yapan sivil inisiyatif (düşünce kulübü) bir girişimidir. Söz konusu bu içerikleri www.europolitika.com internet sitemizde yayınlamaktayız. Aynı zamanda her yıl Avrupa'nın gündemini oluşturan konu başlıklarında yuvarlak masa toplantıları, paneller ve workshoplar organize etmekteyiz.2016 yılında Uluslararası İlişkiler yüksek lisans ve doktora öğrencisi beş arkadaşımızla gönüllü olarak çıktığımız bu yolda her birimiz imece usulu basılı dergilerimizin ilk sayılarını çıkarmaya çalıştık. İlerleye zaman içerisinde  Avrupa Birliği ile ilgili güncel konuları EURO Politika dergisi dahilinde toplayarak doğru bilgilendirme ve akademik çalışmaların önünü açacak entelektüel bir birikim oluşturma misyonumuz başta akademi dünyası olmak üzere bu konulara ilgi duyanların olumlu geri dönüşleri sonucunda yayınlarımızın çeşitliliğini artırma ihtiyacını doğduğunu gördük.


Hep kağıttan okumaya alışkın olduğunuz EURO Politika dergisini 2020 yılının başından itibaren  bundan sonraki yoluna EUROPolitika News projesi kapsamında Podcast ve YouTube kanallarında devam ettirme kararı aldık. Bu demek değil ki dergi hazırlamaktan vazgeçtik! Günümüz dijital çağına ayak uyarak takipçilerimize daha fazla mecralardan seslenmek istiyoruz. Bundan sonra her ay en az beş içerik oluşturarak Avrupa Politikalarının gündemini takip ederek alanında etkin ve yetkin konuklarımızı birlikte olmayı hedefledik. [Şu ana kadar ürettiğiniz 6 video ve 1 Podcast yayınımıza 'Galeri' bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet sitemizden 'YouTube' ve 'Podcast' sayfalarımızdan da seyredebilirsiniz.]

Ayrıca aktüel analiz ve yorumların (haber ve politika) yayınlarımızın yanında akademik makale çalışmalarına da çatı oluşturmak adına https://dergipark.org.tr/tr/pub/europ hakemli dergi yayınımızıda start verdik. Sizlerden alacağımız desteklerinizle 3 aylık süreli olarak basılı olarak yayınlıyor olacağız.


Hedefimiz
 
Avrupa Politikalarına hakim en başta akademi dünyası olmak üzere (akademisyen ve akademisyen adayları) bölge uzmanları ve gazetecilerden beslenerek alanında etkin ve yetkin bağımsız bir düşünce kuruluşu (Think Tank) olup devletin karar alma süreçlerinde yöneticilere doğru ve gerçekçi politikalar belirleyebilmeleri amacıyla tavsiyelerde bulunan, raporlar yayınlar yayınlamak hedefindeyiz.

Niçin Buna İhtiyaç Duyduk? 

AB çalışmalarının özellikle son on yıldan bu yana  bir duraksama yaşandı ve ardından da AB konusu hem yönetim, hem akademi dünyasında hem de halk nezdinde ilgi düzeyi düşük seviyede seyretti. Mülteci ve göç krizin Avrupa’yı etkilemesiyle birlikte hem AB üye ülkelerinde ve hem de Türkiye kamuoyunda soğuyan ilişkiler tekrar canlanmaya başlandığı gözlenmektedir.


EURO Politika dergisi olarak ilk yayınımızdan bu yana kıt kaynaklarımızla söz konusu gelişmeleri tarihi arka planlarını, güncel gelişmeleri inceleyerek olumlu veya olumsuz aksiyonlarını AB ve üye devletlerinin objektif bir şekilde tartışarak akademik literatüre katkı sağlamak vizyonunu hedefleyerek içerikler üretmeye çalıştık.

Projemiz neden önemli?

Devlet ya da iktidar doğrudan kendisine bağlı en başta düşünce kuruluşları ve medya yaratıp kullandığı gibi, işbirliği içerisinde olduğu sivil aktörler (şirketler) eliyle de düşünce kuruluşlarını mali anlamda kendi politikalarına bağımlı hale getirebilmektedir. Söz konusu bu durumda iktidara yön verecek alternatifleri değerlendirmekten çok, izlenen dış politikayı meşrulaştırmaya yönelik bir tutum sergilediğini görmekteyiz.


EUROPolitika Dergisi'nin yönetiminde gerçekleştireceğimiz EUROPolitika NEWS projemizle ile Avrupa Birliği (AB) konusunda alanlarında etkin ve yetkin en başta akademisyenlerin, bölge uzmanlarının ve gazetecilerin oluşturacağı objektif bilgilendirme & analiz değerlendirmelerinin bilgi akışı sağlanacaktır.

*Projemizde serbest çalışan gazetecileri güçlendirmek adına en fazla iki gazeteci desteklenerek bütçemizden en fazla dört telif ücreti ödenecektir.


  • Destekçilerimizin yardımıyla her ay neleri gerçekleştireceğiz?
- 2020 yılında çıkarmayı planladığımız Bahar sayımızın; "Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz'deki Enerji Jeopolitiği" (finansal sorun yüzünden henüz basımı gerçekleştiremedik ve gecikmeli olarak Eylül ayında basımını planlıyoruz.) basımını gerçekleştirmek.  Hemen akabinde Eylül ayında basımını planladığımız Yaz dönemi sayımız olan; "Covid - 19 Sonrası Avrupa Birliği'nin Geleceği" yine en geç Ekim ayında basımını gerçekleştireceğiz. (Söz konusu bu yayınlarımızın sosyal medyadan çağrı duyuruları yapılmış olup yazarlar tarafından son teslim tarihine kadar teslim edilmiş olacaktır.)

- 2022 Güz dönemi Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine yönelik Avrupa Politikaları üzerine (Siyaset, Hukuk, Güvenlik, Ekonomi, İklim, Göç-Mülteci vb) konularda ücretsiz yüz yüze ve online workshop etkinlikler. (Mekan kirası, eğitmenlere ücret, online konferans için gerekli olan platformlara üyelik ücretleri kapsayacaktır.)

- Hafta'da bir adet YouTube ve Podcast 'Akademik Söyleşi' olmak üzere ayda toplamda 8 adet içerikler üreteceğiz.


- Hafta'da bir  adet haber ve analiz (çeviri) olmak üzere her ay 4 yayın içeriği oluşturmak.


- Aylık olarak ürettiğimiz içeriklerimizin özetini oluşturan e-bültenlerimizi destekçilerimize, STK'lara, Üniversitelere ulaştırılacaktır.


  • PROJEMİZ'DE YAPILACAK HARCAMA KALEMLERİ 
- İki ayda bir basılacak yayınlarımızın proffreading, grafik, mizanpaj ve redaksiyon düzenleme masrafları.
- İnternet sitemizin domain ve hosting yıllık (2022 - 2023 | 1 Yıllık) yenilenmesi.
- Yayın hazırlama aşamasında (Post - prodüksiyon işlemlerinde) kullanılmak üzere ücretli platformlardaki üyelik ücretleri.
- Video & fotograf çekimleri için fotograf makinesi (DSLR) satın almak (veya kiralamak).
- İçeriklerimizi duyurmak adına Facebook, Google Ads reklam bütçesi oluşturmak.
- Avrupa basının'da yer alan haber ve analiz yazıların çeviri hizmet bedeli.
- Serbest çalışan gazeteciler tarafından üretilecek haber ve analiz yazısı telif bedelleri.


BÜTÇE ŞEFFALIĞI:


2016 yılında başladığımız yayın hayatımıza 2017 yılından itibaren yürüttüğümüz dört projemizden aldığımız hibe fonlarını başarılı ve şeffaf bir bütçe yönetimiyle gerçekleştirdik. Dileyen destekçileriniz internet sitemizden http://www.europolitika.com/projelerimiz/ ) projelerimiz hakkında bilgi alabilirler.


Söz konusu bu projemizde aynı şeffaflığı göstermek adına dileyen destekçimize yaptığımız harcama kalemlerini (excel tablosunda) ve fatura - ödeme makbuzu dökümlerine (google drive 'de dosyalanmış) erişebileceklerdir. Projemiz konusunda her türlü sorularınız için editor@europolitika.com adresiyle irtibata geçebilirsiniz.

Başka nasıl bize destek olabilirsiniz?

  • Projeye maddi destek veremeyen ilgi duyan takipçilerimiz  projemizi paylaşmalarını ve tanıtım desteği vermelerini rica ederiz.
  • EURO Politika NEWS YouTube  (europolitikanews) sayfamıza abone olup içeriklerimizi beğenebilirsiniz. 
  • Sosyal Medya hesaplarımızı (@europolitikacom) takip ederek ve paylaşımlarımızı beğenerek paylaşmanızı rica ederiz.

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 ₺ / AY
0 DESTEKÇİ
"Projeye abone olan destekçilerin kartlarından destek iptal edilene kadar aylık çekim yapılacaktır."
Avatar
Proje Sahibi
YUSUF ERTUĞRAL
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺/Aylık
Hoşgeldin Üyeliği
3 ay art arda desteğine sana iki kitap, 2021- 2022 yıllarındaki dijital sayılarımız hediye edilecektir.Ayırca, Podcast ve YouTube yayınlarında teşekkür anonsu yapılacaktır.
0 abone
250 ₺/Aylık
Merit Üyelik
3 ay art arda desteğine sana iki kitap, kupa bardak, çanta hediye. Ayrıca Podcast yayınlarında teşekkür anonsu.
0 abone
500 ₺/Aylık
Diamond Üyelik
3 ay art arda desteğine sana iki kitap, kupa bardak, çanta ve USB Bellek hediye. Ayrıca Podcast & YouTube yayınlarında teşekkür anonsu.
0 abone
DESTEKLE