Son zamanlarda proje sahiplerimizle gerçekleştirdiğimiz sohbetlerde en çok
duyduğumuz cümle şu: “Ben insanlardan para istemekte utanıyordum, bu
nedenle Fongogo’da proje başlatmakta başlarda kararsızdım.”

Para istemek bizim kültürümüzde neredeyse ayıp sayılan ve tabu gibi görülen
konulardan biri. Oysaki Avrupa ve Amerika toplumlarında, özellikle de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde en etkili şeylerden biri de en yakın çevreden toplanılan, “family&friends fund” denilen ilk yatırım. Aile ve arkadaşların desteğini alarak yola çıkan girişim zamanla büyüyerek daha büyük yatırımcılar aramaya başlar ve bir başka büyük yatırımcıyı ikna ederek büyümeye devam eder. En yakınlarınızı hayalinize inandırmak aslında hayalinize ne kadar güvendiğinizi de gösterir. Sizin tutkunuz ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz proje, girişim ya da hayale olan güveniniz, çevrenizi etkilediğinde bunun için size destek olmak ve hayalinize ortak olmak onlar için de oldukça heyecan verici olacaktır. Sonrasında daha büyük kitleleri ikna etmek çok daha kolay, çünkü hali hazırda bu işe güvenip para vermiş insanların olması bu işin, projenin, girişimin değerli ve desteklenmeye değer olduğunu gösterir.

Elbette projenizin içeriği de insanların destek olmayı istemesinde oldukça etkili. Yalnız şunu aklımızda tutmak gerekir ki, projenizin içeriği ne olursa olsun önemli olan ve odaklanmanız gereken şey bu projede yaratacağınız değer. Projenizi anlattığınız Fongogo sayfanızda da, tanıtım görsellerinizde ve yazılarınızda da her zaman buna odaklanmalısınız. Projenizin sağladığı fayda ne? Kültür sanat dünyasına mı katkı sağlıyor? Çevreye mi? Hayvanlara mı? Ya da üretilen ürün, insanların ihtiyaç duyduğu bir ürün mü? Proje sonucunda vereceğiniz hizmet birilerinin gerçekten ihtiyaç duyduğu bir hizmet mi?

İşinizin fayda sağlaması için mutlaka sosyal bir girişim olması gerekmiyor. Her ürün ya da hizmet birilerine fayda sağlamak ve bunun karşılığında bazen maddi kazanç elde etmek bazen de sosyal fayda sağlamak için yapılır. Bu nedenle işinizin değerli olan taraflarını ön plana çıkararak olabildiğince insana ulaşıp destek istemekten çekinmeyin.

Bağlı bulunduğunuz networkler, üye olduğunuz kulüpler ya da arkadaşlarınızın bulunduğu ağlara ulaşmak, projenizin başarıya ulaşma şansını artırır.

Unutmayın ki destek vermek de destek almak kadar insanlara heyecan ve mutluluk veren bir durum. Birinin hayaline ortak olmak ve onun gelişimini görüp bir topluluğa dahil olmak pek çok insan için mutluluk verici. Bu nedenle insanlardan projenize destek istemeye bu gözlükle bakarsanız bu süreç çok daha kolay ve keyifli hale gelecektir.