Hayatımın Son Günü- Kısa Film

Bugün içinden geçtiğimiz dönem genç intiharlarıyla, insanı karamsarlığa sürükleyebilecek bir dönem. Bu yüzden dönemin ruhunun bu filmi çağırdığını hissettim.

HAYATIMIN SON GÜNÜ


SİNOPSİS


YÖNETMEN KİM?

Adım Emre Kocabaş. Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunuyum. Üniversiten beri sinema kitapları okuyorum, filmleri inceliyorum, senaryo yazıyorum, fotoğraf çekiyorum ve kurgu yapıyorum. 1 sene boyunca Gain dijital platformunda kurgu ve prodüksiyon asistanı olarak çalıştım. Uzun zamandır da bu film üzerine çalışıyorum.


YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

NE MOTİVASYONLA YAZDIM?

Filmi çekmeye karar vermemde açıkçası Türkiye’de yaşanan gençlerin  intihar olayları etkili oldu. İntihar kavramı çok uzun yıllardır üzerine düşündüğüm, kafa yorduğum  bir konuydu. Gençler Türkiye’de her gün daha fazla geleceğe dair umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılıyor. Bu konu üzerine yıllarca düşündüğüm bu konuyla ilgili fikirlerimi dökmek ve bunu karamsar fikirlere kapılmış bir genç üzerinden anlatmak istiyordum . Bu filmi izleyecek ve benzer süreçlerden geçmiş  insanların filmde izleyecekleri karakterin ruh hali ile kendi iç dünyaları ile bir bağ ve özdeşim kurmasını istiyorum. Filmi  hem kendimin ve insanların iç dünyasındaki  karamsarlıkla  mücadele etmek ve bu filmle bir  anlam ve umut ışığı yaratmak istiyorum.


NE ANLATMAK İSTİYORUM?NEYİN ALTINI ÇİZMEK İSTİYORUM?

Filmde tamamen karamsar dünya görüşünde olan ve intihar etmeye karar vermiş bir gencin içinde kalan bir tereddüt var. Bu tereddüt ve çatışma aslında beni filmle ilgili anlatmak istediğim şeye itti. Çünkü hayatımızda her zaman karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılabiliriz insan olarak. Böyle zamanlarda bile aslında her sorunun çözümle geldiğini ve kendi anlamsızlığımız için varoluşçu manada bir anlam yaratmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyorum. Altını çizmek istediğim şey aslında en karanlık zamanlarda bile ışığın aslında tam yanı başımızda olduğudur.


BU HİKAYE NEREDEN ÇIKTI?

Bu hikaye benim uzun yıllardır okuduğum ve kafamda çatışma içinde olan felsefi tartışmalardan, izlediğim filmlerden, okuduğum kitaplardan ve intiharla ilgili araştırdığım olaylardan derlenerek yazıldı.NİYE YAZIYORUM?

Bugün hem ülke hem de dünya olarak içinden geçtiğimiz dönem son derece insanı karamsar fikirlere sürükleyebilecek bir dönem. Hikaye daha önce bir taslak olarak elimde vardı ve genç intiharları ve onların geriye bıraktıkları notları görmemle gençlerin karamsarlık ve umutsuzluğa kapıldığı bu dönemin ruhunun bu filmi çağırdığını hissettim.


NASIL BİR STİLLE ÇEKECEĞİM BU FİLMİ?

 

Bu filmi çekerken ışığın sinematografik gücünden yararlanıp karanlığın içinden ışığı ön plana çıkaracağız. Mum ışığı, kafe ışığı ve gün ışığından yararlanacağız.

İlk sahnede karakter konuşmasına devam ederken kurgu ile karakterin uyandığından gün doğumunu izlediği sahneye kadar yaptıkları gösterilecek.

Kafe sahnesi olabildiğince diyalog ağırlıklı olacak. Karşılıklı bir çatışma havası verilecek.

Müzik kullanımı olarak ağırlıklı olarak klasik müzik ve Bela Tarr’ın Werkmeister harmonies filminde kullandığı  Valuska müziği  kullanılacak. Müzikler dış taraftan değil filmin doğal dünyasında çalıyor olacak.

Özellikle karakterlerin sokaklarda yürüdüğü sahnelerde daha çok plan sekans kullanacağımız filmde imgeyi mizansenin içinden vermeye çalışacağız.

Doğa görüntüleri ve sesleri filmin arka planını oluşturacak.

Filmin renkleri daha çok karamsar ,gri tonlarda olup ışığın rengi ortamı aydınlatacak. Tirat sahnesinde görüntü yavaş yavaş siyah-beyaza dönüşecek.


STORYBOARD


FİLMİN HEDEF KİTLESİ
PROJENİN YARATTIĞI DEĞERLEREnes Kara, Furkan  Celep, Kübra Ergin, Sibel Ünli ve daha niceleri…Bu ülkenin içine düştüğü karanlıkta, gelecek için bir çıkış yolu bulamayıp hayatına son veren gençler. Hepsinin farklı sebepleri, farklı motivasyonları olsa da aslında hepsinin içine düştüğü bataklık aynı: gelecek kaygısı, karamsarlık, ekonomik sıkıntılar, yalnızlık ve umutsuzluk. Bu filmi yazarken kafamda hep bu insanlar ve toplumda geçmişte bırakılmış, anlatılamamış hikayeleri vardı. Nasıl bir psikoloji içinde olduklarını araştırdım. İntihar mektuplarını okudum. Bunun üzerine düşündüm. Yıllarca üzerine düşündüğüm ve araştırdığım bir konu olan intihar konusu hakkında bir şeyler yapma planı hep kafamda vardı. Ama her zaman çekincelerim vardı.  Türkiye’de yaşadığımız bu dönemin de bu genç intiharları ile bunu çağırdığını hissettim. Hepimizin içinden geçtiğimiz o karanlık yolda anlatılmamış hikayelerini ve toplumda o intihar psikolojisinde olan insanların o varoluş mücadelesini anlatmak istedim. Filmi izleyen umudunu yitirmiş insanların, Yusuf karakteriyle bir bağ ve özdeşlik kurduğunu, aslında yalnız olmadıklarını hissettiklerini ve kendi düşündükleri, yaşadıkları kavramları filmde görmelerini hayal ettim ve onu düşünerek senaryoyu kaleme aldım.  Kendi karanlık dünyalarında bu filmin ışığı ve umudu bir nebze de olsa arttıracağını ve umudun aslında hep yanı başlarında olduğunu hatırlatacağını umut ediyorum.CAST


BAŞAK KOYUNCUOĞLU


Başak Koyuncuoğlu 9 Nisan 1975’de Diyarbakır’da doğdu. Adana Çukurova Üniversitesinde Maden mühendisliği okudu. Bakırköy Afem Kültür Merkezinde 2003 yılında tiyatroya başladı. 2005 senesinde Sadri Alışık Tiyatrosuna geçti. Çetin Akçan’ın Bu Aşkta Bir Şey Var oyununda oynadı. 2008 senesinde Cengiz Küçükaymaz tiyatrosunda teknik ekipte görev aldı. 2010 senesinde yazarlığını yaptığı Aynı Tas Aynı Hamam oyununu kendi kurduğu tiyatro ekibiyle oynadı.2008’de Görkem Turgut’un yönettiği Yağmurdan Sonra sinema filminde Zekeriya karakterini canlandırdı. Birçok dizide bölüm oyunculuğu yaptı.2020’de Öğretmen dizisinde Halil karakterini canlandırdı. Ercan Kesal’ın Nasipse Adayız sinema filminde Selo karakteri ve Tayfun Pirselimoğlu’nun Kerr filminde kasaba sakini karakterini oynadı.

1975

179 cm / 72 kg

DİZİLERİ

ÖĞRETMEN (halil baba)

AVRUPA YAKASI

ARKA SOKAKLAR

ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLAR

YAĞMURDAN SONRA

ÖMER BEDEL

SİNEMA FİLMLERİ

KERR

NASİPSE ADAYIZ

HÜR ADAM

BLUE RİNG

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİMİZ


MOODBOARD


HANGİ ALANLARDA DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR?

Ekipman kira ücretleri

Ulaşım

Oyuncu Ücretleri

Festival Başvuruları

Hedef fonunu nasıl harcama yapmayı planlıyoruz? 

Yukarıda belirttiğim alanlarda desteğe ihtiyacımız olacak. Gönderdiğiniz paralar bu alanlara harcanacak. Bizim için destekleriniz çok önemli.

Neden destek olmalısınız? 

Bu filmin toplumsal anlamda anlatılmamış hikayelerin anlatılmasında ve günümüze ışık tutmak açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.
Günümüzdeki gençlerin gelecek kaygısı ve genç intiharları konusu hem Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar ve hem de Dünya'nın durumu için kritik olduğunu düşünüyoruz.
Bu filmi çekerek o insanların hikayelerini anlatmayı ve onların anlaşılma kaygısını giderebileceğimiz inancındayız.
Onların yaşamlarındaki karanlıkta ufak da olsa bir umut ışığı yaratmayı hedefliyoruz.
Eğer bu konu üzerinde siz de düşünüyorsanız ve bu umut ışığının bir parçası olmak istiyorsanız bize destek olursanız, verdiğiniz desteğin boşa olmayacağını garanti ediyorum.

Bize Başka Nasıl Destek Olabilirsiniz ?

Sosyal medya hesaplarınızda bizi paylaşarak destek olabilirsiniz.


Filmin muhtemel çekim tarihi: Kasım 2023-Ocak 2024

 

İletişim:

Mail:emrekocabas8@gmail.com

Tel: 0534 567 34 41

Şehirler

İstanbul
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

26.11.2023

400
Avatar
Gizli Fongogocu

15.11.2023

100
Avatar
Gizli Fongogocu

15.11.2023

100
Avatar
Gizli Fongogocu

13.11.2023

500
Avatar
Gizli Fongogocu

13.11.2023

1000
Avatar
Gizli Fongogocu

13.11.2023

400
Avatar
Gizli Fongogocu

13.11.2023

1000
Avatar
Gizli Fongogocu

13.11.2023

500
Avatar
Gizli Fongogocu

10.11.2023

100
4.100 ₺ TOPLANDI
Hedef 20.000 ₺
%20
9 DESTEKÇİ
36 GÜN KALDI
09 Kasım 2023 - 08 Ocak 2024
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺
Kitap Hediyesi
4 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Şubat 2024
150 ₺
Seçeceğiniz bir filmin DVDsi
0 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Mart 2024
400 ₺
Filmin Posteri
3 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Şubat 2024
500 ₺
Kitap Seti
1 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Şubat 2024
800 ₺
DVD- Blu-ray Seti
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
17 Şubat 2024
1.000 ₺
Jenerikte Özel Teşekkür
2 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Ocak 2024
20.000 ₺
Ortak Yapımcı
0 adet alındı.  (Toplam : 1)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Ocak 2024
DESTEKLE