Diyetisyenlikten tasarıma geçtim, hayalimdeki okullara kabul edildim!

Birey, toplum ve doğanın refahını gözeten projeler üretebilmek için eğitim alarak hayalimi gerçeğe dönüştürmek istiyorum! Geriye para engelini aşmak kaldı.""""

GÜNCELLEME 1: MICA'dan 14.000 $ değerinde bir burs kazandım. Ama bu ücretin tamamını kapatmaya yetmiyor. Bu yüzden kalanı için desteğinize ihtiyacım var!

GÜNCELLEME 2: 2.000 $'lık başarı bursu kazandım!

-------------------------------------------English below-------------------------------------------------------

Ben kimim? Hayalim için bugüne kadar neler yaptım?

Ben Gizem. 26 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde tam burslu okudum. Fakat görsel sanatlar, tasarım ve felsefe hep ilgimi çekiyordu. Bu yüzden hem okurken hem mezun olduktan sanat ve tasarım alanında yüksek lisans eğitimi almak için büyük bir emek harcadım. 

(Emeklerden biri: Bir arkadaşımla kız çocuklarını mühendislik alanlarına yönlendirmek için bir oyun tasarlamıştık.)

  • Kent sosyolojisi, toplumsal cinsiyet, sosyal girişimcilik gibi konular üzerine projeler ürettim.

  • 2017 yılında Peachy Works isimli giyim markasını toplumdaki tabulaştırılan kadın imajını değiştirmek üzere kurdum. 

  • Markayla paralel ilerleyen, Eylem Kulübü isimli; sürdürülebilirlik, sosyal adaletsizlikler, toplumsal cinsiyet gibi konular üzerine okumalar yaparak bu sorunlara çözüm üretme amacı güden bir kitap kulübü başlattım.

  • Özellikle mahalli dayanışma pratiklerinde cinsiyetin rolünü araştırmak için Nurtepe'de İlk Adım Kadın Kooperatifi ile bir araştırma yürüttüm. Araştırma, Bilgi Üniversitesi'nde aldığım Kentleşme dersinin bir parçasıydı.

2018 yılının Mart ayından beri Small Projects Istanbul, Harmoni Kadın Kooperatifi ve İlk Adım Kadın Kooperatifi ile birlikte çalışıyor, Small Projects Istanbul'da kendilerine bir hayat kurmaya çalışan göçmen kadınlara serigrafi, ahşap baskı gibi teknikler öğretiyor; yerel kadın kooperatiflerine tasarım desteği veriyorum.
 

Yaptıklarımla dünyanın en iyi sanat ve tasarım üniversitesi olan Royal College of Art dahil olmak üzere, Maryland Institute College of Art ve Parsons The New School gibi Amerika’da bulunan çok iyi iki tasarım okulundan da kabul aldım. Bu eğitimi almak için en büyük sebebim ise okuyacağım bölümlerin sanat, bilim ve felsefe kesişiminde kuramla pratiği harmanlayan işler yapmama olanak verecek olması ve tüm okulların dünya çapındaki eğitim kalitesi. 

Eğitimimi desteklerseniz, hem farklı bir bölümde okumuş olmanın getirdiği dezavantajın üstesinden geleceğim, hem de dünyanın en iyi okullarından birinde, geleceğin dünyasını tasarlamak üzere eğitim alacağım.

 *İlk Adım Kadın Kooperatifi ile birlikte yaptığım, kent problemlerine dikkat çeken dokuma kavramsal sanat serisinden.

Gitmek için neye ihtiyacım var?


Maryland Institute College of Art: Kısaca MICA, dünyanın en iyi tasarım okulları arasında yer alıyor. QS University Rankings'e göre 51. sırada. Bu okulun yıllık ücreti 48 bin dolar, fakat okul bana 14 bin dolarlık bir burs teklif etti. Kalan ücret 34 bin dolar oluyor. Bu miktardan benim şimdiye kadar ailemle birlikte yüksek lisansım için biriktirdiğimiz parayı ve kişisel birikimlerimi düşünce, toplamam gereken 90 bin liralık bir miktar kalıyor. Geriye kalan miktarı elde etmek için bir bursa başvurdum.
*MICA'nın talep ettiği yıllık ücretin tam dökümü.

Royal College of Art: Dünyanın en iyi tasarım okulu! Tracey Emin, Ridley Scott, James Dyson gibi uluslararası sanat ve tasarım dünyasına adını yazdırmış pek çok mezunu var. Bu okulun yıllık ücreti 28 bin pound, ben bunun 2 bin pound'luk kısmını ödedim. Kalan ücret 26 bin pound oluyor. Kampanyamın başından beri bu okula gitme ihtimalim okul ücretinden ve İngiltere'de yaşamanın bedelinden dolayı düşüktü, fakat her mucizeye açığım!

 

 

 

Desteğiniz karşılığında size 4 yıldır pratik ettiğim görsel üretme ve baskı yöntemlerinin birlikte kullanılmasından oluşan parçalar üreteceğim. Bunlar mitolojiden, felsefeden ve sembolizmden ilham alan; serigrafi, dokuma, kumaş boyama gibi geleneksel tekniklerle üretilen parçalar olacak. 

 

 

 

*Kökboyayla boyanmış, mitolojik bir hikaye.

Okumak istediğim bölüm neden farklı? Neyi başarmak istiyorum?

Özellikle çocuklar için, kendi motivasyonlarını keşfetmelerine yardımcı olacak, psikolojiyle entegre oyunlar, kent psikolojisini iyileştirici projeler gibi fikirlerimi hayata geçirme hayaliyle bu okula başvurdum. Sanat, bilim ve felsefe ekseninde eserler üretmek en büyük hayalim. Modern insanın anksiyetesi hayatındaki anlam yoksunluğuysa, bu anlamı yeniden üretecek, gücünü arkaik insanların yaşayış biçimlerinden alan, kurguda gerçeği arayan, duygusal refahı gözeten projeler üretmek niyetindeyim. Hakkında soyut konuşuyorum çünkü hala öğreneceğim çok ama çok şey var! Bu benim bu alanda alacağım ilk resmi eğitim.  

İlk defa bu konuyu kendime şöyle açıklamıştım: Alanlar arası kesişimsellik ve farklı alanların birbiriyle alçakgönüllü bir şekilde bir araya gelmesi, bugün cevaplandırmaya çalıştığımız karmaşık problemlerin çözümü olacak. Asla yalnızca gücünü bilimden ve mantıktan alan değil; ama duyguya ve ritme, sanata ve anlama eşit derecede değer veren, bunların diyalektiğinden beslenen bir düşünce yapısı; kenti, modern insanın anksiyetesini, varoluşun anlamını bulmanın anahtarı olacak. Kabul edildiğim Information Experience Design isimli bölüm de aslında bunun üzerine.  

Sanat ve tasarımı toplumsal sorunları çözmek için kullanmak; sosyoloji, psikoloji, biyoloji, nörobilim gibi alanlardan beslenerek sanat ve tasarım özneleri oluşturmak hayalim. 

Bana başka nasıl destek olabilirsiniz?

 

Kampanyamı arkadaşlarınızla paylaşabilir, tanıdığınız ve konuyla ilgilenebilecek insanlara gönderebilirsiniz. Destek mesajları almak da bazen çok rahatlatıcı ve umut verici olabiliyor! 

Ekonomik olarak önümü göremediğim bugünlerde bu kadar büyük bir miktarı toplamaya çalışırken kendimi kötü hissetmiyorum diyemem. 4 sene önce bu okulu kazanabilseydim o zaman belki destek toplamama gerek bile kalmayacaktı. Ama o zaman bırakın bu okula başvurmayı, daha beyaz önlüğü bırakıp yerine ne giyeceğimi bile bilmiyordum. Neyi en çok istediğimi, ne yaparak insanlığa en büyük katkıda bulunabileceğimi ve kendi hayatımı nakış işler gibi nasıl işleyeceğimi bulmam 4 yılımı aldı. Bu da aslında bilip bıraktığınız bir şey değil, her gün bir akışkanlık halinde ve temelden değişmese bile pek çok farklı hale girebiliyor. Ama eminim ki alacağım eğitim bu arayışa önemli bir cevap olacak. O yüzden her türlü desteğiniz benim için çok çok çok değerli.

Hey!

Nice to see you here. Before I go on about myself, I would like to thank you for supporting me, no matter what shape or form.

As I shout in the video in a very ecstatic way, I am accepted to the Royal College of Art and Maryland Institute College of Art to do my Master’s degree in design. This is a very big deal for me. After graduating from a major I did not want to pursue, I dedicated all my time and effort into finding what it is that I might do best. It has a philosophical connotation since a quest like this, is about finding the meaning in our lives.

What did I do so far?

While I was studying Nutrition and Dietetics —which has always been something that I was not interested in— I decided to find out what I want by trying out many different things. I already knew somehow that I was interested in visual arts (childhood memories) and writing my thesis on the intersectional relationship between feminism and vegetarianism paved the way to including social problems into the content of my works.

In order to receive the education I couldn't get, I learned printing and illustration at a creative workshop. I worked there for a year while also attending internships at hospitals as an intern dietitian in my senior year at university.

After graduating, I worked as a copywriter at various advertising agencies in Istanbul, while improving my design skills on the side. In 2017, I founded a brand called Peachy Works, with an aim to provoke a mass of audience who sees feminine imagery as a taboo and as something to sweep under the carpet which is called culture. I created the designs and printed them by myself via the workshop I built at my home, a DIY maker space.

Let me tell you though. Working full-time (I was working at a company called StratejiCo.) while trying to manage not one but two self-initiated projects (first one is my brand and the second one was a book club I founded at Circuit Istanbul) was very hard for me to balance my psychology. I started to feel a sense of burnout which resulted in me quitting my full-time job and entering an evaluation period for myself.

*Pic censored on women's request :)

After quitting my full-time job, I started working for a Turkish-German government-funded program to give printing trainings to immigrant women living in Istanbul and also assisting a couple of local women’s cooperatives on the side. Working for a social project was refreshing for me, and allowed me enough time and brain space to find out my next moves. Eventually, I decided to move out of Istanbul to focus on my post-graduate preparations. After 5 months of isolation time, here I am with my acceptance letter!

What does it mean if I attend this school?

For me, it is not just about earning a Master’s degree at a renowned university, but it is also about finding new ways to discover a new world which unfolds in front of us every day in the most unexpected ways. I don't separate my work from the pressing social problems we face today such as gender inequality, urban crisis, and sustainability. That is why to get my postgraduate education where art is created to express information, will help me to both become an established designer and someone who can create strategies for social change.

What does your donation contribute to?

Your donation contributes to the tuition fee. Annual tuition fee I have to pay is $48,500 for MICA. Which is so much more than what my family and I can afford. It looks like I won't be able to attend RCA because of the lira/pound ratio. I have a $14,000 merit scholarship from MICA and am trying to increase this by appeal. Still, I need to collect at least $10,000 so I can have some form of reliance.

That’s it! I wish to give you some exciting news as my campaign spreads and hopefully we will see it through together!

*You can share this campaign with #gizemtoRCA hashtag.

**Thanks to my friends Ece Bayar and Caner Özakar in the making of this video. One very special thanks go to the Adahan Hotel, where we shot this video.

 

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Gizem Nur Oktay
22.04.2019
El yapımı kağıtlardan kartpostallar gelmeye başladı!
Kampanyamın bitmesine 2 hafta kalmışken, bana destek olan arkadaşlarımın kartpostallarını hazırlamaya başladım. İşte kendi yaptığım kağıtları doğal boya özütleriyle renklendirdiğim kartpostallar!

Avatar
Gizem Nur Oktay
9.04.2019
For English speaking folks!
1. Click the "Destekle" (Support) button on the right.2. Choose the amount & reward (If you want, translate the rewards, but they're mostly artworks - the one below is an A4 screen print for example)3. Check out!
Avatar
Gizem Nur Oktay
9.04.2019
MICA'ya 8 bin dolar zam geldi!
Royal College of Art'a yıllık ücreti 28.400 £ (depozito hariç 26.500 £) diye gitmekten vazgeçtikten sonra bir öğrendim ki MICA'nın yıllık 40 bin dolar olan ücretine 8 bin dolar zam gelmiş.

Bu miktarın tamamını Fongogo kampanyama yansıtmayacağım, 22 bin dolar olan toplam miktar 35 bin olacak. Bu zamdan etkilenmemek için okulla görüşüyorum, ama henüz bir cevap almadım.

Aşağıda MICA'nın yıllık ücretinin tam dökümünü görebilirsiniz.

Avatar
Gizem Nur Oktay
28.03.2019
Önemli bir güncelleme!
Merhaba! Son gelişmelere dair birkaç bilgi:
İlk etapta Royal College of Art'a gidebilmek için 2.000 sterlin değerinde bir depozitoyu okula 18 Mart tarihinde yatırdım. Bu parayı geri alabileceğim son tarih 1 Nisan. Bugün günlerden 28 Mart, ve ben henüz o miktara ulaşamadım. (fongogo'da görünmeyen bir miktar bu) O yüzden, kabul edildiğim diğer okula; Maryland Institute College of Art'a enerjimi yönlendirmeye karar verdim. MICA'nın yıllık ücreti 40 bin dolar, fakat oradan 14 bin dolarlık bir burs aldım. Dolayısıyla dikkatimi kalan ücreti ödemeye vereceğim.

Royal College of Art'a yatırdığım depozitoya dair mail'in ekran görüntüsünü de buraya ekledim.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

14.05.2019

1480
Avatar
FATİH KARATAŞ

14.05.2019

150
Avatar
Gizli Fongogocu

14.05.2019

150
Avatar
Dilara Zeynep Ünal

14.05.2019

150
Avatar
Gizli Fongogocu

13.05.2019

6000
Avatar
Can Koçak

13.05.2019

50
Avatar
mehtap yildiz

13.05.2019

150
Avatar
Burcu Bilgiç

13.05.2019

50
Avatar
Gizli Fongogocu

13.05.2019

300
Avatar
Deniz Oslu

13.05.2019

150
Avatar
Gizli Fongogocu

13.05.2019

50
Avatar
Gizli Fongogocu

13.05.2019

2500
Avatar
Gizli Fongogocu

13.05.2019

3500
Avatar
50
Avatar
Gizli Fongogocu

12.05.2019

200
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2019

50
Avatar
Özge Kalmış

11.05.2019

70
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2019

1000
Avatar
Hilal Akgün

11.05.2019

20
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2019

150
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2019

20
Avatar
Ebru Yener

11.05.2019

200
Avatar
Ufuk Tarhan

10.05.2019

200
Avatar
Gizli Fongogocu

8.05.2019

20
Avatar
Gizli Fongogocu

6.05.2019

150
Avatar
Gizli Fongogocu

4.05.2019

3500
Avatar
Gizli Fongogocu

4.05.2019

200
Avatar
Ece Kocatas

4.05.2019

20
Avatar
Şenay Küçük

4.05.2019

250
Avatar
Kına Demirel

4.05.2019

450
Avatar
Gizli Fongogocu

26.04.2019

200
Avatar
Esra Tulgan

25.04.2019

300
Avatar
Gizli Fongogocu

25.04.2019

200
Avatar
Gizli Fongogocu

25.04.2019

200
Avatar
Gizli Fongogocu

25.04.2019

300
Avatar
Gizli Fongogocu

24.04.2019

500
Avatar
EDA CAKMAK

20.04.2019

200
Avatar
Gizli Fongogocu

16.04.2019

50
Avatar
Gizli Fongogocu

15.04.2019

1000
Avatar
Gizli Fongogocu

11.04.2019

7000
Avatar
Gizli Fongogocu

11.04.2019

1000
Avatar
levent kocarslan

11.04.2019

150
Avatar
levent kocarslan

11.04.2019

20
Avatar
YAGMUR DISCIOGLU

9.04.2019

250
Avatar
Asena Ozdemir

8.04.2019

1000
Avatar
Nurşen Gül Oktay

4.04.2019

100
Avatar
Berin Aksit

3.04.2019

20
Avatar
Halil Derin

2.04.2019

150
Avatar
Seydo Eker

29.03.2019

20
Avatar
Aynur Çay

29.03.2019

150
Avatar
100
Avatar
Nurşen Gül Oktay

29.03.2019

260
Avatar
Tara Hopkins

29.03.2019

300
Avatar
200
Avatar
Gizli Fongogocu

28.03.2019

100
35.000 ₺ TOPLANDI
Hedef 35.000 ₺
%100
55 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
28 Mart 2019 - 14 Mayıs 2019
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
20 ₺
Teşekkür maili
30 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
15 Mayıs 2019
50 ₺
Şiirli teşekkür maili
Şiir yazmayı çok severim. Bu destek size bir haiku ya da bir kıtalık bir şiir getirecek.
25 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
15 Mayıs 2019
150 ₺
İllüstrasyonlu Kartpostal
Kendi çizimlerimden birini içeren, illüstrasyonlu bir teşekkür kartpostalı. Çizimler bir iyi mesaj hatırlatıcısı olacak. Sabır, iyimserlik, sevgi, motivasyon gibi hepimizin hayatta hatırlatılmaya ihtiyacı olan kavramlarla ilgili olacak. Çizimleri yaptıkça buraya ekleyeceğim!
13 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Mayıs 2019
200 ₺
15x15 cm boyutunda el dokuması
Dokuma benim için çok özel bir görsel üretme yöntemi. Geleneksel sanatlar içerisinde kullanılış biçiminden farklı olarak, dokumayı yalnızca bir araç olarak ele alıp illüstrasyon yapar gibi kullanmayı seviyorum. Bu parça da soyut, renk ve şekiller içeren bir parça olacak. Duvara asılabilir, çerçevelenebilir, ya da masa üzerine konularak kullanılabilir.
13 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2019
200 ₺
Atölye Ren'den çevre dostu Vandana Pants!
Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir moda anlayışına sahip olan sosyal girişim Atölye Ren bağış kampanyam için iki adet pantolonu bana bağışladı. Doğa dostu bir kumaşa ve süper rahat bir kalıba sahip pantolonu ayrıntılı incelemek için http://www.atolyeren.com'a tıklayabilirsiniz. 36 ve 38 beden olmak üzere iki tane var, bağış yaptıktan sonra bana hangi bedeni istediğinizi mesaj atabilirsiniz!
2 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Haziran 2019
300 ₺
A4 boyutta serigrafi baskılı bir çizimim
4 yıldır serigrafi baskı yapıyorum. Bu yöntemi ayrıca pek çok kişiye öğrettim. 1800'lerden kalma, eski bir seri baskı yöntemi. Bu destekte bulunursanız A4 boyutunda bir çizimimi serigrafiyle basarak size göndereceğim.
4 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
29 Mayıs 2019
1.000 ₺
Elde boyanmış kumaşa basılmış mitolojik hikaye
Kumaş boyarken yalnızca doğal boya kullanıyorum. Bu da doğal boyayla boyanacak ve üzerine bir mitolojik hikaye basılacak. Hikayeler yolda!
8 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
29 Mayıs 2019
3.500 ₺
Tezimi size adayacağım!
Nörobilim, psikoloji, sosyal tasarım, sanat, felsefe... Henüz tezimin ne üzerine olacağını bilmiyorum. Ama hangi konuda yazarsam yazayım sizi süreçten haberdar edecek ve çalışmam bittiğinde, ön sayfaya, eğitimimi almama yardımcı olduğunuz için teşekkür edeceğim. Basılıp ciltlenmiş bir kopyasını da tabi ki size göndereceğim.
4 adet alındı.  (Toplam : 8)
Tahmini Gönderim Tarihi:
18 Mayıs 2020
5.000 ₺
Uçak Bileti Sponsorum Olun!
Uçak bileti sponsorum olduğunuz takdirde Baltimore'a giderken üzerimde isminizin yazılı olduğu bir tişört giyip seyahatimi öyle yapacağım. Komik mi? Biraz, evet :) Bir fotoğrafımı yollarım!
1 adet alındı.  (Toplam : 1)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Eylül 2019
DESTEKLE