DOĞANIN DUYGUSAL HALİ

Belgeselimiz eski maratoncu Mustafa KIRAY'ın 76 yaşında olmasına rağmen halen günde 80 Km'yi bulan uzun mesafe doğa yürüyüşleri yapmasına odaklanmaktadır.

BİZ KİMİZ NE YAPIYORUZ?

Ben Mustafa KIRAY, 76 yaşındayım. Eski bir maratoncuyum, halen hafta sonları ve özel günlerde günde 80 kilometreyi bulan doğa yürüyüşleri yapıyorum. Bu yürüyüşlerde Mehmet TUNCER, Seda ŞENGÜL ve İmera FARAH bana eşlik ediyorlar. Bazen başka şehirlerden gelen dostlarla da doğa yürüyüşleri yapıyorum. Likya Yolu onaylı dünya rekortmeniyim. İngiliz tarihçi Kate Clow tarafından keşfedilen 535 km’lik tarihi Likya Yolu’nu 14 günde yürüdüm ve Kate Clow el yazısıyla bu rekoru belgeledi.

Yurt dışında ve ülkemizde kısa filmler çekmiş ödüllü yönetmen Mustafa ÖZCAN ile bir belgesel film üzerinde çalışıyoruz. Yönetmen Mustafa ÖZCAN 6 aydır bizimle birlikte doğa yürüyüşlerine katılıyor. Yaşadığımız her zorluğa tanıklık ediyor ve kendisi de bir doğa yürüyüşçüsü haline geldi. Film benim hayatımdan yola çıkıp 76 yaşındaki bir insanın doğa yürüyüşü yaparak sağlıklı kalabilmesine odaklanıyor.

Sizden İsteğimiz filmimizi çekebilmemiz için maddi destekte bulunmanız. Bu parayla çekim yapacağımız kamerayı alacağız ve çekim sırasındaki harcamalarımızı karşılayacağız. Filmimiz Kültür Bakanlığı Kültürel Alanda destek kapsamında onaylanmıştır. Sponsor olmak isteyen firmalar vergi matrahından düşebilecekler.

YÖNETMENİN YAKLAŞIMI
 

Belgesel yapma fikri; “birbirinden farklı bu üç insanı bir araya getiren güç nedir” sorusuyla ortaya çıktı. Sorunun cevabını ararken bu insanları bir araya getiren birden fazla gücün olduğunu fark ettim…

Yaş, makam, mevkii, unvan, statü, fikir gözetmeksizin birbirinden farklı insanları bir araya getiren gücün, başlıca doğanın kendisi olduğunu gördüm. Yedi yaşındaki çocuğun, yetmiş yedi yaşındaki rehber tarafından bir rotada ilerlediğine ve arasında yarım asırdan fazla yaş farkı olan iki bireyin bu yürüyüşte aralarında oluşan birleştirici güce, hazza ve heyecana tanıklık ettim.

Bir diğer güç ise doğanın tedavi edici gücü. Yaptığım röportajlarda herkesin farklı sebeplerden kendini doğada bulduğunu tespit ettim. İçinde bulunduğu depresyon kurtulmak, yaşadığı büyük kaybın acısını hafifletmek, uzun yıllar ilaca bağımlı yaşamdan kurtulma isteği, geçmişin yükünü omzundan atma arzusu bu nedenlerden bir kaçı…

Bir diğer güç ise doğanın mutluluk, huzur ve haz veren gücü. Yürüyüşte olan hemen herkes, bir önceki gün yaşadığı her ne olumsuzluk varsa yürüyüş esnasında tüm bu olumsuz duygulardan temizlendiklerini, zihinlerinin dinlendiğini, huzurlu ve dingin hissettiklerini dile getiriyorlar.

Belgeselimizin hazırlık aşamasında birçok kez Mustafa Kıray, Seda Şengül ve Mehmet Tuncer’le doğa yürüyüşlerine katıldım. Yürüyüş esnasında her bireyin ayrı ayrı içlerindeki çocuksu sevince, heyecana ve huzura tanıklık ettim. Evrensel olan bu duyguların, en çok da birbirinden oldukça farklı yetişme ve yaşam tarzı olan bu insanların doğaya duyduğu sonsuz sevgi ve saygının, hemen herkesin içinde olan bu duygunun tetiklenmesi adına yansıtılması ve paylaşılması gerektiğine karar verdim.

Doğa yürüyüşü yapmanın, şehir içinde rakımı yüksek ve çoğunlukla ayak basılmamış yerlerden geçmenin heyecan veren bir macera olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 30 kilometrelik yürüyüşümüz sırasında neler yaşayabileceğimiz, nelerle karşılaşabileceğimizi bilmiyoruz. Karşımıza her an yaban hayvanı çıkması, yürüyüş esnasında oluşabilecek herhangi bir sakatlık, rotayı kaybetme ihtimali, avcıların ateş sonrası kurşunun isabet etme olasılığı, ani hava değişimleri, oluşabilecek anlık fiziksel tepkimeler (kramp, sıtma, hipoglisemi vb.) bunlardan bazıları. Yürüyüş sırasındaki doğal ve olası durumları yansıtmak bile bir filmin ögelerini taşıyor.

Ekibimiz:
Yönetmen Senaryo/Yaklaşım: Mustafa ÖZCAN
Görüntü Yönetmeni: Özgür BÜYÜK
Karakterler:
Mustafa KIRAY
Mehmet TUNCER
Seda ŞENGÜL
İmera FARAH
--------------------------------

Yönetmen Mustafa ÖZCAN kimdir?
Mustafa ÖZCAN: Mastır eğitimini Belçika’da UCL üniversitesi Psikoloji ve Eğitim Fakültesinde yaptı. Lisans Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı ile Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümlerini tamamladı. Film yönetmenliği sertifikası ve senaryo yazarlığı sertifikasına sahiptir. Belçika’da çektiği “Görüşme” isimli kısa filmi Belçika Flaman Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir. Ayrıca “Ses” ve “Ağ” isimli kısa filmlerin de yönetmenliğini yapmıştır.

Görüşme kısa filmi linki:
https://youtu.be/ErcCyg8-iKQ

Ağ kısa filmi linki:
https://youtu.be/Rw4mO80sj84

Görüntü Yönetmeni Özgür BÜYÜK kimdir?
Özgür Büyük Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur.  Fotoğrafçılık, kısa film, tanıtım ve reklam filmleri yapımında 15 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık Ve Kameramanlık Ön Lisans Eğitimi tamamladıktan sonra Görüntü Yönetmenliği Sertifikası için eğitimine devam etmektedir. Yaşadığı şehir için hazırladığı bir tanıtım filmi olan “Gerze Ahşap Oyuncaklarla Dünyaya Açılıyor” Adlı filmi 2017 yılında Avusturalya’nın Goolwa kentinde Cittaslow kentler arasında düzenlenen kısa film yarışmasında uluslararası mansiyon ödülü almıştır. Ağ isimli kısa filmde Görüntü Yönetmeni olarak görev yapmıştır.

Gerze Ahşap Ürünleriyle Dünyaya Açılıyor filmi :
https://youtu.be/wCJ18UqIIlY

Sinop tanıtım filmi :
https://youtu.be/VnykAOCVLFM

Gerze tanıtım filmi ;
https://youtu.be/Kfp5RpMaSAY


 

Şehirler

Sinop

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Mustafa KIRAY
3.06.2022
Yönetmen Mustafa ÖZCAN ve Görüntü yönetmeni Özgür BÜYÜK kimdir?

Yönetmen Mustafa ÖZCAN

Mustafa ÖZCAN: Mastır eğitimini Belçika’da UCL üniversitesi Psikoloji ve Eğitim Fakültesinde yaptı. Lisans Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü ile Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ön lisans bölümlerini tamamladı. Film yönetmenliği sertifikası ve senaryo yazarlığı sertifikasına sahiptir. Belçika’da çektiği “Görüşme” isimli kısa filmi Belçika Flaman Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir. Ayrıca “Ses” ve “Ağ” isimli kısa filmlerin de yönetmenliğini yapmıştır.

Görüşme kısa filmi linki:

https://youtu.be/ErcCyg8-iKQ

Ağ kısa filmi linki:

https://youtu.be/Rw4mO80sj84

Görüntü Yönetmeni Özgür BÜYÜK

Özgür Büyük Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur.  Fotoğrafçılık, kısa film, tanıtım ve reklam filmleri yapımında 15 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık Ve Kameramanlık Ön Lisans Eğitimi tamamladıktan sonra Görüntü Yönetmenliği Sertifikası için eğitimine devam etmektedir. Yaşadığı şehir için hazırladığı bir tanıtım filmi olan “Gerze Ahşap Oyuncaklarla Dünyaya Açılıyor” Adlı filmi 2017 yılında Avusturalya’nın Goolwa kentinde Cittaslow kentler arasında düzenlenen kısa film yarışmasında uluslararası mansiyon ödülü almıştır. Ağ isimli kısa filmde Görüntü Yönetmeni olarak görev yapmıştır.

Gerze Ahşap Ürünleriyle Dünyaya Açılıyor filmi :

https://youtu.be/wCJ18UqIIlY

Sinop tanıtım filmi :

https://youtu.be/VnykAOCVLFM

Gerze tanıtım filmi ;

https://youtu.be/Kfp5RpMaSAYHenüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

27.06.2022

250
Avatar
Gizli Fongogocu

15.06.2022

500
Avatar
Mustafa KIRAY

8.06.2022

500
Avatar
İLHAN BİDE

7.06.2022

100
Avatar
Ümit Tüylü

6.06.2022

100
Avatar
Gizli Fongogocu

1.06.2022

500
1.950 ₺ TOPLANDI
Hedef 35.000 ₺
%5
6 DESTEKÇİ
4 GÜN KALDI
31 Mayıs 2022 - 10 Temmuz 2022
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
ÖDÜLLER
100 ₺
AFİŞ
Afiş gönderilecek
2 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
250 ₺
GALAYA DAVET
Galaya davet edilecek
1 adet alındı.  (Toplam : 70)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
500 ₺
JENERİKTE TEŞEKKÜR
Jenerikte teşekkür edilecek.
3 adet alındı.  (Toplam : 60)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
1.500 ₺
SET ZİYARETİ
Seti ziyaret edebilecek. Gala davetiyesi gönderilecek. Teşekkür edilecek.
0 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
5.000 ₺
ÖZEL TEŞEKKÜR
Filmin sonunda jenerikte özel olarak teşekkür edilecek. Gala davetiyesi gönderilecek. Set ziyaret edilebilecek.
0 adet alındı.  (Toplam : 6)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
7.500 ₺
SPONSORLUK
Filme sponsor olan firmalar ödedikleri miktar kadar vergi matrahından düşebilecekler.
0 adet alındı.  (Toplam : 4)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
10.000 ₺
ORTAK YAPIMCI1
Filmin ortak yapımcısı olur. Bütün tanıtım, ödül töreni ve festival gibi etkinliklerde ortak yapımcı olarak yer alır. (Ödüllerden % 3 oranında yararlanır.)
0 adet alındı.  (Toplam : 3)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Temmuz 2022
DESTEKLE