Balıkçık

Yağız (7) balığı ile bağ kurduğundan bu bağı korumak için Dedesi balık ne zaman ölse yenisiyle değiştirir. Yağız'ın ölümle tanışması ne kadar ertelenebilir?
Balıkçık - Kısa Film Projesi / ENGLISH DOWN BELOW

Ben Ceylin Solmaz, Kadir Has Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyorum. Senaryosunu yazdığım ve aynı şekilde yönetmenliğini yapacağım bu projeden önce aralık ayında "bir sevgililer günü hikayesi" isimli kısa filmin senaristliği ve yönetmenliğini yaptım ve bu şekilde kendi filmimi yapmanın bir tecrübesini edindim. Şu an daha tecrübeli bir şekilde çıktığım yolda; ekipman, mekan, ulaşım, kostüm vb. masrafların karşılanmasında sizin desteğinize ihtiyacım var.

Ekibim:

Filmimizin yapımcısı Ece Yıldırım, aynı şekilde Kadir Has Üniversitesi RTS bölümü öğrencisi. Ece, yapımcılık ve yönetmenlikle ilgileniyor. Daha önce birlikte çalıştığım ve kendisine estetik değerleri yaratma konusunda çok güvendiğim Didem Nur Yayman ise filmimizin sanat yönetmeni. En başta biz 3 sınıf arkadaşı olarak projeyi yürütmede yola çıksak da projemizin afiş tasarımıyla ilgilenen Yaren Karadayı ve Taha Sertaç Gezer de projeyi en az bizim kadar sahiplenen diğer arkadaşlarımız arasında.

Kısaca Filmin Konusu:

Yağız ilk evcil hayvanı Balıkçık isimli Japon balığıyla duygusal bağ kurmaya başlamış bir ilkokul çocuğu. Balıkla konuşup, dertleştiğine tanıklık eden en önemli isimse Yağız'In onlarla birlikte yaşayan dedesi. Yoğun iş temposunda çalışan anne ve babasıyla çok vakit geçiremeyen Yağız, gününün önemli bir kısmını çok sevdiği dedesiyle geçiriyor. Yağız'ın okulda olduğu bir gün balığın ölmesiyle Dede Yağız'ın balıkla kurduğu bağı kırmamak için ölen balığı yenisiyle değiştirme kararı alıyor. Bu şekilde başlayan döngü; anne-babanın yaşadığı tartışmalarla, balık sürekli değişse de Yağız'ın Balıkçık'la kurduğu bağın gün geçtikçe artmasıyla ve "ölüm" kavramının kaçınılmazlığı arasında gel gitler yaşıyor.

Yönetmen Görüşü:

Küçükken japon balığım her öldüğünde onu değiştirmiş olan ve balığımın 6 yıl yaşadığında inanmamı sağlayan babaannem aslında projemin ilham kaynağı oldu. Balığın çok önceden öldüğünü öğrendiğimde yaşadığım hayalkırıklığı, bir yandan da ölmediğini sanmanın bana getirdiği değerler kafamda bir çatışma yarattı ve çıkış noktası bu şekilde olan hikayemi kurmaca ögelerle, bir ölüm tanışması hikayesine çevirdim.

Bunu okuyan herkesin hayatında tecrübe ettiği en azından bir ortak şey varsa o da çocukluktur. İyi geçmiş veya büyürken umudu kırılan bir çocukluk da olsa çocukluğun getirdiği saf duyguları, masumiyeti ama en önemlisi çocuk dünya bakışını herkes deneyimlemiştir. Filmde de aslında bu saf duygulara odaklanmak istedim. Kendi bakış açımdan en saf duygunun karşıtı o saf duyguların ölmesidir. Bir çocuğun küçükken en korktuğu şey ölümdür, ancak büyüdükçe bunun doğallığını kavrarız. Bir japon balığı üzerinden dede-baba-çocuk arasındaki bakış açısı farklılıklarını, nostaljik bir alt zeminde vermek istedim. İzleyicinin yani sizlerin de filmi izlerken kendinizden bir parça bulabilmeniz, gerek dedeyle gerek anne-baba veya çocukla empati kurabilmeniz en büyük temennim.

Niçin FonGogo ve Desteğe ihtiyacımız Var?

Öncelikle FonGogo desteklerinizin doğrudan projeye gideceği güvenilir bir platform. Desteklerinize ihtiyaç duyduğumuz kısım ise, filmi çekmekte kullanacağımız ekipmanlar, dekorlar, kostümler ve bunların dışında mekan kiralama, ulaşım masraflarımız. Filmin pre-prodüksiyon aşamasında duyduğumuz destek kadar aynı şekilde filmi ulaştırmak istediğimiz çeşitli festivallerin ücretlerinin maliyeti de bizi fon hesabı açmaya itti.

ENGLISH:

Fish(y) - A Short Film Project

I'm Ceylin Solmaz. I'm a student in Kadir Has University and my major is cinema. In the last december, I've had the chance to shoot my very first project "a Valentine's Day story". Within that project, I've learned lots about filmmaking and I've improved myself on things I was missing. However, I need your support in this project because of the expenses of equipments, location rents, transportation etc.

Our Team 

Ece Yıldırım is the producer of the movie and she is also studying in the same university as me. Didem Nur Yayman is our art director, she is a person who's can be counted as professional, her aesthetic sense is so strong, we'll also see in our movie. Our poster designers are Yaren Karadayı and Taha Sertaç Gezer, they are doing amazing jobs on the design part.

A Short Summary of The Film

Yağız is a primary school boy who has started to form an emotional bond with his first pet, a goldfish named Balıkçık. Yagiz's grandfather, who lives with them, is the most important person who witnessed his conversation and trouble with the fish. Yağız, who cannot spend much time with his parents who work in a busy schedule, spends a significant part of his day with his grandfather, whom he loves very much. One day, when Yağız was at school, when the fish died, Dede decides to replace the dead fish with a new one in order not to break the bond that Yağız has established with the fish. The cycle starts like this; The ebbs and flows are between the arguments of the parents and the increasing bond between Yağız and Balıkçık, even though the fish is constantly changing, and the inevitability of the concept of "death". 

Director's Thoughts

My grandmother, who changed my goldfish every time I died when I was little and made me believe that my fish lived for 6 years, was actually the inspiration for my project. The disappointment I experienced when I learned that the fish had died long ago, and the values brought to me by thinking that it was not dead, created a conflict in my mind, and I turned my story, which was the starting point of this, into a death meeting story with fictional elements.

If there is at least one thing that everyone who reads this experiences in their life, it is childhood. Even if it was a good childhood or a childhood that was disappointed while growing up, everyone has experienced the pure feelings and innocence of childhood, but most importantly, the child's view of the world. In the movie, I actually wanted to focus on these pure emotions. From my point of view, the opposite of the purest feeling is the death of those pure feelings. Death is what a child fears most when they are young, but as we get older we realize its naturalness. I wanted to present the differences in perspective between grandfather-father-child through a goldfish, on a nostalgic background. My greatest wish is for the audience, namely you, to find a piece of yourself while watching the movie, and to empathize with both the grandfather, the parent or the child. 

Why Do We Need Your Support?

First of all, FonGogo is a reliable platform where your support will go directly to the project. The part that we need your support for is the equipment, decors, costumes we will use to shoot the film, and apart from these, our transportation costs. As well as the support we received during the pre-production phase of the film, the cost of the fees of the various festivals we wanted to deliver the film also pushed us to open a fund account. 


Şehirler

İstanbul
Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Aliye Özer

23.05.2023

1000
Avatar
İlknur Akyürek

22.05.2023

250
Avatar
A. Ozen Akyurek

21.05.2023

2500
Avatar
Sude OLGAÇ

20.05.2023

250
Avatar
Gizli Fongogocu

17.05.2023

100
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2023

100
Avatar
Okan Solmaz

11.05.2023

1000
Avatar
Gizli Fongogocu

11.05.2023

250
Avatar
Aylin Zanders

11.05.2023

100
Avatar
Elvan Çengelci

10.05.2023

100
Avatar
Gizli Fongogocu

10.05.2023

250
Avatar
Özlem Yürekli

9.05.2023

250
Avatar
Gizli Fongogocu

9.05.2023

5000
Avatar
İlknur Akyürek

9.05.2023

1000
Avatar
İlknur Akyürek

9.05.2023

1000
Avatar
İlknur Akyürek

9.05.2023

1000
14.150 ₺ TOPLANDI
Hedef 25.000 ₺
%56
16 DESTEKÇİ
4 GÜN KALDI
09 Mayıs 2023 - 03 Haziran 2023
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺
Storyden Teşekkür / Thank You from Our Insta Story
Size özel Balıkçık'ın hesabında adınıza teşekkür hikayesi paylaşılacak. / A thank you story will be shared on Insta for you.
54 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2023
250 ₺
Instagram Teşekkür Paylaşımı / Thank You Post
Balıkçık'ın Instagram hesabında hesabınız etiketlenerek teşekkür paylaşımı yapılacak. / On "Balıkçık"s Instagram account a thank you post will be shared by tagging you.
5 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2023
1.000 ₺
Jenerikte Teşekkür / Thanks in the Credits
Jenerikte isim ve soyadınız yer alacak + Instagram'da adınıza teşekkür paylaşımı yapılacak / Thanks in the film's Credits and also Instagram thank you post will be shared.
5 adet alındı.  (Toplam : 15)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2023
2.500 ₺
Sponsorumuz Olun / Be Our Sponsor
Jenerikte isminiz veya şirketiniz sponsorumuz olarak gözükecek. / Your name or your company's name will be shown as our sponsor.
1 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2023
5.000 ₺
Galamıza Davet / An Invitation to Movie's Premiere
Filmimizin galasına davet edileceksiniz ve jenerikte isminiz yer alacak. / You'll be invited to the movie's premiere and your name will be on the credits.
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2023
10.000 ₺
Ortak Yapımcılık / Co-Producer
Filmimizin ortak yapımcısı olarak diğer ödüllerin hepsine erişimin yanı sıra yarışmalardan bir gelir durumunda pay sahibi olacaksınız. / As being a co-producer of our film, you'll access all of the other gifts and you'll be a shareholder from any type of movie competitions.
0 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Haziran 2023
DESTEKLE